ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mart 2017 Perşembe 17:40

"İstanbul, İslami finans merkezi olabilmek için bütün niteliklere sahip"

"İstanbul, İslami finans merkezi olabilmek için bütün niteliklere sahip"

Londra Finans Merkezi Başkanı Parmley: "İstanbul, İslami finans merkezi olabilmek için bütün niteliklere sahip"


Londra Finans Merkezi Başkanı Andrew Parmley, İstanbul'un İslami finans merkezi olabilmek için bütün niteliklere sahip olduğunu söyledi.

Parmley, Birleşik Krallık Başkonsolosluğunda, Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) sponsorluğunda Sipahiler Events tarafından düzenlenen İstanbul TALKS İslami Finans Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, İstanbul'un İslami finans merkezi olabilmek için bütün niteliklere sahip olduğunu kaydetti.

Burada başarılı olmak için bazı hususların yerine getirilmesi gerektiğine işaret eden Parmley, öncelikle siyasi iradenin ortaya konulması gerektiğini dile getirdi.

Parmley, ortaya çıkan itilafların yasal yollarla çözülmesi için bir altyapı olması gerektiğine değindi.

İslami finans konusunda belirli eğitimlerin verilmesine de işaret eden Parmley, bu noktada dünyanın diğer finans merkezlerine erişimin olması gerektiğini vurguladı.

Parmley, teknolojik altyapının da önemine işaret ederek, hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu adil bir iş çevresinin oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Düzenleyici yasal çerçevenin oluşturulması gerektiğini vurgulayan Parmley, profesyonel hizmetlerin finans merkezinin hemen yanı başında yer alması gerektiğinin öneminden bahsetti.

Parmley, burada çalışanlar için cazip seçenekler sunulması gerektiğini de dile getirdi.

 

-"Finans çalışanlarının büyük bir kısmının Londra'yı bırakıp başka yere gideceğini düşünmüyoruz"

 

Andrew Parmley, Brexit sürecinin Londra'nın dünyanın önde gelen finans merkezi olma konumundan hiçbir şey kaybettirmeyeceğini söyledi.

Londra Belediyesi'nin Londra şehrindeki küçük bir bölge olduğunu ve burada sadece 8 bin kişinin yaşadığı bilgisini veren Parmley, ancak her gün 450 bin finans çalışanının bu bölgeye geldiğini, 2030 itibariyle bu rakamın 575 bine çıkmasının beklendiğini kaydetti.

Parmley, finans çalışanlarının büyük bir kısmının Londra'yı bırakıp başka yere gideceğini düşünmediklerini vurguladı.

Bu süreç içerisinde dünyadaki diğer finans merkezlerinin Londra'nın içinde bulunduğu bu durumdan avantaj sağlamaya çalışacağına işaret eden Parmley, finansal kuruluşların kendi mevcut durumlarını değerlendirdiklerini ve bu değerlendirmeyi yapmak zorunda olduklarını vurgulayarak, "Ve kendilerinin bana ifade ettikleri şey şu oldu: Sadece kuruluşlarının küçük bir bölümünü gerekirse geçici bir süreliğine Avrupa'ya taşıyabileceklerini, daha sonra o departmanlarını tekrar Londra'ya taşıyacaklarını ifade ettiler." dedi.

Parmley, fintek'in gelişmesinde Londra'nın bir merkez olduğunu, şehrin küçük bir yerinde sadece geçen yıl 30 bin tane fintek işletmesinin çıktığı, Londra'daki fintek çalışanlarının sayısının Silikon Vadisi'nde çalışan sayısından fazla olduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER