ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 16:38

İstanbul birinci sırada


Türkiye'de yaklaşık 6,5 milyon binanın yıkılacağı kentsel dönüşüm uygulanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na belediyeler ve diğer kurumlardan teklifler gönderilmeye devam ediyor. Bu kapsamda şimdiye kadar en çok başvuru 700 hektar alan için İstanbul'dan geldi. Gaziosmanpaşa, Esenler, Beyoğlu, Bağcılar, Kartal, Küçükçekmece, Sarıyer, Sultangazi ve Zeytinburnu Belediyesi yaklaşık 700 hektar alanın riskli olduğunu ilan etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na, İstanbul Beyoğlu'ndan 11, Esenler'den 10, Gaziosmanpaşa'dan 392, Sarıyer'den 168, Zeytinburnu'nda 11 hektarlık bölge riskli alan olarak iletildi. Ankara'dan da Mamak'tan 124, Çankaya'dan 207, Altındağ'dan 105 olmak üzere toplamda 436 hektar alan için geri dönüşüm talep edildi. İzmir'den, Narlıdere için 43, Menemen için 44, Karabağlar için 540 olmak üzere toplam 627 hektar alanın riskli ilan edilmesi talep edildi. Diyarbakır'dan şimdiye kadar sadece Suriçi'nden 187 hektar alan bakanlığın önerisiyle riskli ilan edilirken dönüşüm bekleyen diğer şehirler de şöyle sıralandı:

''Ağrı Patnos, Ardahan merkez, Bursa Yıldırım, Erzincan Üzümlü, Erzurum Yakutiye, Eskişehir merkez ve Odunpazarı, Gaziantep Şahinbey ile Şehitkamil, Kahramanmaraş merkez, Kütahya merkez, Pazarlar, Rize Gündoğdu, Sakarya Hendek, Samsun Canik ve Havza, Siirt merkez, Şanlıurfa Siverek.''

Valilik ve belediyelerden bakanlığa gelen riskli alan talepleri, gerekli teknik, zemin ve yapılaşma incelemesinin ardından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın görüşü alınarak, Bakanlar Kurulu'na gönderiliyor. Bakanlar Kurulu'nca onaylanmasının ardından alan riskli ilan ediliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER