ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2014 Salı 11:54

İşsizlik fonundan yapılan ödemeler

İşsizlik fonundan yapılan ödemeler

İŞKUR tarafından temmuzda işsizlik ödeneği kapsamında 271 bin 92 kişiye toplam 145 milyon 61 bin lira ödeme yapıldı. Ödeme yapılan kişi sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18, bu yılın haziran ayına göre yüzde 6,3 arttı.


İŞKUR verilerine  göre, temmuz ayında işsizlik ödeneği için 83 bin 486 kişi başvururken, bunlardan 41 bin 936'sı ödeneği almaya hak kazandı. Böylece işsizlik ödeneği hak eden kişi sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17, haziranına göre ise yüzde 1,5 arttış gösterdi.

İşsizlik ödeneğini hak edip geçmiş aylardan itibaren ödeme yapılanlarla birlikte temmuzda 271 bin 92 kişiye toplam 145 milyon 61 bin lira ödeme yapıldı.

Ödeme yapılan kişi sayısı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18, bu yılın haziranına kıyasla ise yüzde 6,3 arttı. Gerçekleşen ödemeler ise geçen yılın temmuzuna göre yüzde 33, bu yılın Haziranına göre ise yüzde 13 artış gösterdi.

"Ücret Garanti Fonu"

Genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz ile zorlayıcı sebeplerle iş yerinde faaliyetin tamamen veya kısmen geçici olarak durdurulması hallerinde çalışılmayan süreler için çalışanlara üç ayı geçmemek üzere verilen "Kısa Çalışma Ödeneği" temmuz ayında hiçbir çalışana ödenmedi.

Bunun yanında, işverenin konkordato ilan etmesi, işveren için aciz vesikası alınması, iflası veya iflasın ertelenmesi nedenleriyle ödeme güçlüğüne düştüğü hallerde devreye giren "Ücret Garanti Fonu" kapsamında 652 kişiye toplam 1 milyon 928 bin lira ödeme yapıldı.

Fonun yüzde 2'si işverenden, yüzde 1'i sigortalıdan

Sigortalı işsizlerin, hizmet akdinin sona erdiği tarihi izleyen günden itibaren 30 gün içerisinde İŞKUR birimlerine veya elektronik ortamda başvurulduğunda en az 600 gün çalışmış sigortalılar 180, 900 gün çalışmış sigortalılar 240 ve bin 80 gün çalışmış sigortalılar 300 gün süreyle işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlanabiliyor.

Sigortalının prime esas aylık brüt kazancı üzerinden hesaplanan yüzde 2 işveren, yüzde 1 sigortalı kesintileri ve yüzde 1 devlet payı ile bu primlerin değerlendirilmesinden elde edilen kazanç ve iratlar, işverenlerden alınan gecikme zammı ve faizler fonun gelirlerini oluşturuyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER