ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 15:40

İşsizliğin ardından işi beğenmeme var


İşsizler iş bulamamaktan yakına dursun, sanayicide ihtiyacı olmasına rağmen çalıştıracak eleman bulamamaktan dert yanıyor.

Türkiye'nin en önemli istihdam merkezlerinden olan organize sanayi bölgelerinin müdürleri işçi ihtiyacını doğrularken, Türkiye'de son yıllarda 'rahat masabaşı iş' isteyen insanların sayısının giderek arttığını ve bunun da yatırımcıyı olumsuz yönde etkilediğini ve gelecekte de bu durumun Türkiye ekonomisi için sıkıntı doğuracağını vurguladı.

OSB’lerin en önemli sorununun işçi bulamamak olduğunu belirten Gaziantep OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu, sanayilerde yaşanan işçi sıkıntısının ‘iş beğenmeme’, ‘rahat iş arama’ gibi nedenlere bağlı olduğunun altını çizdi. Meslek edindirme kurslarına rağbet gösterilmemesinin bunun en önemli göstergesi olduğunu dile getiren Cahit Nakıboğlu, "Türkiye’de işsizlik yok, 'iş beğenmemek' var. Rahat iş isteyenler var. Sabah 9’da işe gideyim akşam 5’de çıkayım anlayışı hâkim. Çalıştıracak kalifiye işçi bulamadığımız gibi, 'ne iş olsa yaparım' diyeni de bulamıyoruz." diye konuştu. İşçi bulamamalarının en büyük nedeninin 'yeşil kart' olduğunu vurgulayan Nakıboğlu, "Adamın yeşil kartı var, çocukları için destek parası alıyor, okul masrafını alıyor, sağlık giderleri karşılanıyor, yakacak, erzak alıyor, aş evinden yemek alıyor. Kendisi de kahvede oturuyor. Niye çalışsın? Bir zamanlar moda olmuştu. -Ben sigortasız çalışmam- diye. Eskiden insanlar sigortalı olmak şartıyla çalışırken şimdi sigorta istemiyor. Bu da işçi bulmamızda sorun oluyor.” ifadelerine yer verdi.

Her iki fabrikadan bir tanesinde vasıflı -vasıfsız işçi arandığını dile getiren Kayseri OSB Müdürü Ahmet Hasyüncü, iş arayan kimselerin iş bulma gibi bir kaygı gütmediklerini, 'masa başında oturayım, maaşımı alayım' düşüncesine sahip olduklarını ifade etti. İş beğenmeme sıkıntısının ancak eğitimle çözülebileceğini açıklayan Hasyüncü, Avrupa'da olduğu gibi çocukların küçük yaşta mesleki okullara yönlendirileceğini ve bu sayede sorunun ortadan kalkacağını vurguladı. Hasyüncü, "Üniversiteye giden gençlerin tamamı okul bittikten sonra masa başı bir iş bulmayı hayal ediyorlar. Oysa küçük yaşta meslek liselerine gidilse, insanların altın bileziği olur. Çalışarak kazanmanın mükafatlarını kişilere anlatmak, çalıştırmayı sevdirmek gerekiyor." dedi.

Malatya OSB Müdürü Remzi Yaşar ise, yaşanan sorun hakkında zaman zaman sanayicilerle bir araya geldiklerini, en büyük sıkıntılarının kalifiye eleman bulamama olduğunu söyledi. Remzi Yaşar, iş isteyen kişiler kalifiye eleman olmadıkları gibi masa başı iş istediklerini kaydetti. Yaşar, bunun önüne geçebilmek adına sanat okullarının güçlendirilmesi gerektiğini ve milli eğitim müdürlüğünün bu noktada ciddi çalışmalar yapması gerektiği vurguladı. Yaşar, "Meslek liselerine önem verilirse sanayicilerin de kalifiye eleman bulma noktasında sıkıntılarının giderileceğine inanıyorum. Eğer bu soruna çözüm bulunamadığı takdirde, sanayi kuruluşları kendi elemanları bırakmamak için elinden geleni yapacaklar. Geriden de yetişmiş eleman olmayacak. Sanayiciler de yeni yatırımlar yapma noktasında eleman bulamayacakları için karamsarlığa düşecekler." şeklinde açıklamalarda bulundu. 'OSB’lerde işe adam lazım, adama iş değil' diyen Antalya OSB Müdürü Süleyman Demirtaş da diğer müdürler gibi kalifiye eleman sıkıntısı çektiklerini belirtti. Demirtaş, "Yaşanan bu sıkıntı karşısına çözüm olarak OSB içerisinde endüstri meslek lisesi açarak orada da kalifiye eleman yetiştiriyoruz. Organize sanayi üst kuruluşu, sanayide eğitim konusunu ele aldı. Sanayiciler artık kendilerine yarayan elemanları kendileri yetiştirecekler ve kendi sorunlarını çözecekler." ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER