ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 20:32

İspanya’nın başı grevlerle dertte


 İspanya’da ekonomik kriz nedeniyle hükümetin uyguladığı kemer sıkma politikalarına karşı çıkan sendikalar her gün en az iki grev düzenliyor.

Madrid Bölgesi’ndeki hastanelerin özelleştirilmesine izin veren kanunun bugün yerel mecliste onaylanması sağlık sektörü çalışanlarıyla Madrid Özerk Yönetimi Başkanı Ignacio Gonzalez’i bir kez daha karşı karşıya getirdi.

Başkan Gonzalez Madrid’de 6 hastane ve 27 sağlık ocağı yönetimini özelleştirmek isterken, buna karşı beş haftadır devam eden grevde 6 bin ameliyat ve 40 bin randevu iptal edildi.

Ignacio Gonzalez, iş bırakan doktor ve hemşireleri sert bir dille eleştirerek, “Doktorlar ameliyat etmiyorlar çünkü canları istemiyor; bu kadar açık.” dedi.

Sendikaların grev hakkını suistimal ettiğini savunan Gonzalez, hastaların sağlığıyla oynanmasına tahammül edemeyeceklerini söyledi.

Ignacio Gonzalez, grev hakkının bir daha gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, iş bırakmanın Madrid özerk bölgesinde doğurduğu zararlara dikkat çekti.

Başkan Gonzalez’in verdiği rakamlara göre Madrid Özerk Bölgesi’nde grev ve gösteriler yüzünden 1 milyar 748 milyon Euro zarar oluştu ve 23 bin 780 kişi işini kaybetti.

Ülke çapında iki genel grev ve bini aşkın iş bırakma eylemi düzenlenirken, sadece Madrid Bölgesi’nde 62 grev ve 2500 gösteri yapıldı.

Öte yandan Madrid’de sağlık sektörünün yanısıra metro ve Telemadrid televizyonunda da grevler devam ediyor. CC OO ve UGT adlı ülkenin en büyük iki sendikası metro işçilerine 27-31 Aralık ve 4-5 Ocak tarihlerinde grev çağrısı yaptı. Aynı sendikalar, toplu işten çıkarma yapılması beklenen Madrid televizyonu Telemadrid çalışanlarına ise süresiz iş bırakmaya davet etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER