ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 18:41

'İspanya modeli başarısız'


Alman Ekonomi Enstitüsü Köln Başkanı Prof. Dr. Micheal Hüther, ülkede teknik branşlarda 121 bin insana ihtiyaç olduğunu söyledi. Ülkenin, bu açığı kapamak için İspanya ve Portekiz gibi ülkelerden öğrenci getirme projesinin başarısız olduğunu belirten Hüther, Almanya'nın kendi potansiyelini değerlendirmesi gerektiğini kaydetti.

Alman Ekonomi Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Michael Hüther, Almanya'nın İspanya ve Portekiz gibi kriz ülkelerinden meslek eğitimi öğrencisi getirme projesinin başarılı olmadığını söyledi. Hüther, “Öncelikle kendi ülkemizdeki potansiyeli değerlendirmeliyiz.” dedi. Matematik, bilgisayar, fen bilimleri ve teknik (MINT branşları) alanında yaklaşık 121 bin kalifiye insana ihtiyaç olduğunu söyleyen Prof. Hüther, bunların 52 bin 100'üne akademisyen, 68 bin 900'una ise mesleki eğitim almış insan olarak ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

İspanya ve Portekiz'den meslek eğitimi öğrencisi getirmek için Federal Hükümet'in çalışmalar yaptığını hatırlatan Hüther, “Bu ülkelerde Almanya'daki gibi mesleki eğitimi alt yapısı yok.” dedi. Enstitü başkanı, özellikle diploma alamadan okul terk eden öğrencilerle daha yakından ilgilenilmesi gerektiğini söyledi. Ülkede yaklaşık 9 milyon 385 bin 700 kişinin MINT olarak tabir edilen matematik, fen bilimleri, bilgisayar ve teknik branşlarında çalıştığını kaydeden Enstitü Başkanı Hüther, çalışanların yüzde 15,2'sinin göçmen olduğu bilgisini verdi.

Kalifiye göçün Euro Krizi öncesinde Doğu Avrupa ülkelerinden olduğunu ve krizle birlikte İspanya, Portekiz, İtalya ve Yunanistan'dan göç olduğunu hatırlatan Prof. Hüther, 2020 yılına kadar 1,4 milyon usta, teknikere ihtiyaç olacağını söyledi.

GÖÇ DEMOGRAFİ SORUNUNUN EN ÖNEMLİ ÇÖZÜM ANAHTARI

“MİNT Geleceği Kurgula” inisiyatifinin başkanı Thomas Sattelberger de Alman ekonomisinin canlılığını koruması için yıllık 400 bin kalifiye göçmene ihtiyaç olduğunu söyledi. Sattelberger, “Göç demografi sorununun en önemli çözüm anahtarı.” ifadelerini kullandı. Sattelberger, Alman göç yasasındaki değişiklikleri olumlu bulduğunu, savunmacı zihniyetten hüsnü kabule doğru dönüşümün önemli olduğunu söyledi. Almanya'da 1,3 milyon gencin meslek eğitimi diplomasının olmadığı bilgisini veren Sattelberger, öncelikle gençleri kazanmanın yollarının aranması gerektiğini vurguladı.

Prof. Hüther ise yaşlanan nüfusa karşılık göçün kolaylaştırılmasını tavsiye eden kriz ülkeleriyle birlikte Çin ve Hindistan'dan önemli ölçüde teknik kalifiye göç geldiğine dikkati çekti. İşverenler Sendikası Gesamtmetall Eğitim Başkanı Dr. Micheal Stahl de, elektro-metal branşında her geçen yıl elaman eksikliğinin arttığını, bu nedenle meslek eğitimine büyük önem verdiklerini ifade etti. Dr. Stahl, branşta her yıl 75 bin gence meslek eğitimi verseler de yaşları 60 üzeri olan çalışanlarının 85 binden 192 bine çıktığını aktardı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER