ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 13:49

İspanya, işsizlik sorununa çare arıyor


Ekonomik krizle boğuşan Avrupa Birliği'nde, genç nüfusta işsizliğin git gide artması en büyük sorunlardan biri haline geldi.

Eurostat rakamlarına göre, Euro bölgesinde ilk çeyrekte 19,3 milyon işsiz bulunurken bunlardan 3,6 milyonu 25 yaş altı gençlerden oluşuyor. Ekonomik krizin tetiklediği işsizlik sorunu AB aktif nüfusunun yüzde 12,2’sini, gençlerin ise yüzde 24,4’ünü etkiledi.

Krizden en çok vurduğu ülkelerden biri olan İspanya’da 6,2 milyon (yüzde 27,1) işsizler ordusu bulunuyor. Bu oran 25 yaş altı gençlerde yüzde 55,9’a çıkarken, bu yaş grubunda 960 bin ve 30 yaş altında 1 milyon 841 bin genç iş arıyor.

UNESCO’nun verilerine göre İspanya, AB’de eğitim alanında en başarısız olan ülkelerin başında geliyor. 15-24 yaş arası her üç İspanyol gencinden biri lise eğitimini bitirmeden bırakırken, Avrupa genelinde bu oranın beşe bir olduğu kaydedildi.

İSPANYA VE AVRUPA’DAN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

İspanya’da bir önceki Jose Luis Rodriguez Zapatero hükümeti ve halihazırdaki Mariano Rajoy hükümeti büyük tepki çeken iş reformlarıyla, işten çıkarmaları kolaylaştırdı ve şirketlere daha esnek kontrat yapma imkanı sundu.

Ancak bu reformları yeterli görmeyen İspanya Merkez Bankası, en düşük maaşın kaldırılmasını ve maaşlara daha esneklik getirilmesini istiyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçen Şubat ayında, İspanya’daki işsizlik problemiyle mücadele için 6 milyar Euroluk fon oluşturulmasını teklif etti.

Buna karşı çıkan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise önümüzdeki günlerde yeni bir istihdam planı oluşturulmasını ve şirketlerde pratik yapmak üzere Erasmus burslarının artırılmasını istiyor.

Geçtiğimiz günlerde gençlerin işsizlik problemine dikkati çeken Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB liderlerini bu sorunu ajandalarında öncelik listesine koymaları ve önlem almaları konusunda uyarıda bulunmuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER