ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 17:15

İspanya Fransa arasında yeni tren hattı


İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya Özerk Bölgesi’nin ayrılıkçı lideri Artur Mas ile yerel seçimlerden sonra ilk kez bir araya geldi. Barcelona, Girona ve Figueres arası hızlı tren açılışına katılan ikiliye, Asturias Prensi Felipe de eşlik etti.

Mariano Rajoy ile en son geçtiğimiz Eylül ayında Moncloa sarayında görüşen Artur Mas, Başbakan’a mali anlaşma teklif etmiş ancak kabul görmemişti.

Bunun üzerine İspanya’dan ayrılmak için yeni bir süreç başlatan Mas, erken yerel seçime gitmişti. Katalanlara bağımsızlık vaat eden Başkan Mas, ummadığı bir şekilde oy kaybına uğrayarak 12 sandalye kaybetmişti.

Bu yüzden merakla beklenen buluşmada Rajoy ile Mas birbirleriyle tokalaştığı görülürken, Prensi bekleme sırasında da bir kaç dakika konuşması kameralara yansıdı.

İspanya Başbakanı Rajoy, Katalonya Başkanı Mas ve Prens Felipe, Fransa ile İspanya’yı hızlı trenle bağlama imkanı veren yeni hatta ilk seyahati gerçekleştirdi.

2004 yılında bitmesi planlanan ancak gecikmeler yüzünden bugün açılışı yapılan yeni hızlı tren hattı, 131 kilometre uzunluğunda ve 3 milyar 700 Euro'ya mal oldu.

3 bin kilometre hızlı tren hattına sahip olan İspanya bu alanda dünyada ikinci ve Avrupa’da birinci sırada bulunuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER