ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 17:40

İSO Meclis Toplantısı


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şu anki iklimi yeterli görmeyen 20 büyük yatırımcının müsaade istediğine dikkati çekerek, " Yatağan, Kemerköy, Yeniköy ve Çatalağzı üretim şirketlerinin özelleştirilmesi ile ilgili 20 şirket dosya almış olmasına rağmen aynı ülkede aynı Türkiye'de süre istediler. Şimdi bakalım bundan sevinenler kimlerdir, bundan üzülenler kimlerdir? Ben açıkça söyleyeyim, bu ülkedeki siyasi kararlılık bunların özelleştirilmesi ile ilgili tutumundan bir an olsun bile vazgeçmeyecektir "dedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ocak ayı meclis toplantısında konuşan Yıldız, iktidara geldikleri günden bu yana yolsuzluklara ve usulsüzlüklere karşı mücadele edeceklerini seçim beyannamesinde ifade ettiklerini belirterek, bundan herhangi bir geri adım atmanın mümkün olmadığını kaydetti.

Bakan Yıldız, 17 Aralık'tan sonra böyle bir konunun taraflarınca savunulma ihtiyacının hissettiriliyor olmasını son derece manidar bulduğunu dile getirerek, Türkiye gibi bölgesinde siyasi istikrara katkı koymaya kalkan bir ülke için siyasi mühendisliğin hiçbir zaman yolsuzlukları makul hale getirmediğini belirtti.

Hiçbir yolsuzluğun da siyaset mühendisliğini makul hale getirmediğini anlatan Yıldız, "Türkiye'de bu istikrarın oluşması için çok fazla çaba gösterildi. Sadece iktidar partisi değil, iş adamları ve sanayicilerimiz de çaba gösterdi. Bize bir işin nasıl yapılacağını tarif edenler beri gele ama sürekli olumsuz modda kalanlara yolumuza devam edeceğimiz ve bu ülkeyi kalkındırmak zorunda olduğumuz mesajını veriyoruz" diye konuştu.

Yıldız, şimdiye kadar doğrudan en büyük yatırımı alan enerji sektöründen sorumlu biri olarak, şu ana kadar çok ciddi sermaye transferleri gördüklerine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Fakat bu yatırım olayı çok kırılgandır. Çatlamaya gelmez. 17 Aralık'tan sonra özelleştirme politikalarımıza devam ediyoruz. 21 elektrik dağıtım şirketinin özelleştirilmesinden bu ülke 13 milyar dolar civarında bir gelir sağladı. Bu gelirlerin bir kısmı IMF'nin borçlarının sıfırlanmasında kullanıldı. Yani bundan tüm Türkiye istifade etti. 17 Aralık'ın müsebbibi olan, iktidara oy veren, vermeyen herkes yararlandı. Canlı yayınlarda 8-10 saat süren ihaleler yapıldı. Son derece şeffaf bir şekilde sahiplerini buldular. "

Yıldız, şu anki iklimi yeterli görmeyen 20 büyük yatırımcının müsaade istediğine dikkati çekerek, "2-2,5 ay içinde bu siyasi iklimin daha hızlı toparlanması gerektiğini söylediler. Yatağan, Kemerköy, Yeniköy ve Çatalağzı üretim şirketlerinin özelleştirilmesi ile ilgili 20 şirket dosya almış olmasına rağmen aynı ülkede aynı Türkiye'de süre istediler. Şimdi bakalım bundan sevinenler kimlerdir, bundan üzülenler kimlerdir? Ben açıkça söyleyeyim, bu ülkedeki siyasi kararlılık bunların özelleştirilmesi ile ilgili tutumundan bir an olsun bile vazgeçmeyecektir. Çünkü doğrusu budur " değerlendirmesinde bulundu.

Dövizde meydana gelen değişimlerin enerji sektöründeki maliyetlere olumsuz yansıdığını vurgulayan Yıldız, uluslararası sermaye ile büyüyecek Türkiye'nin her türlü yatırımı çekmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
"İthal ettiğimiz enerjiden ulaşıma ayrılan pay çok yüksek. Biz iktidara geldiğimizde trafikte 7,5 milyon civarında araç vardı, bugün 17 milyona ulaştı. Tabiri caizse her bebek arabasıyla birlikte geliyor.

Bu nedenle petrol, doğalgaz ve kömürün yerli kaynaklar haline gelmesi için çabalarımızı devam ettireceğiz. Hem enerji verimliliği ile ilgili işlemlerimizi her sektörde yapacağız hem de uç ürünler imal edeceğiz. Burada herkese düşen görevler var. Bizim oluşturduğumuz istikrarın kendi aleyhine dönmesine müsaade etmeyeceğiz."
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER