ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Temmuz 2013 Perşembe 00:45

İŞKUR: "Türbanlılar gelmesin!"

İŞKUR: "Türbanlılar gelmesin!"

TEB Bankası'nın bazı şubelerine alacağı engelli kadrolarla ilgili İŞKUR'un verdiği skandal ilan tartışmalara neden oldu. Kurumlar konuyla ilgili açıklama yaptı.


Bir özel bankanın İstanbul'daki şubelerine alacağı engelli kadrolarla ilgili verdiği ilanı internet sitesinden yayınlayan İŞKUR başörtülü adayların başvurmamasını istedi. Talebin ilanı veren bankadan gelmiş olabileceği düşünülürken ayrımcılığın arkasından İŞKUR çıktı.

İŞKUR'un web sitesinde yayımlanan ilanda büyük harflerle "türbanlı adayların başvurmamasını rica ederiz" ifadesi yazıldı. Kısa süre sonra söz konusu bankadan açıklama geldi ve söz konusu talebin kendilerine ait olmadığı belirtildi. Yazıyı İŞKUR Ümraniye hizmet biriminin bankadan habersiz yazdığı ortaya çıktı.

İŞKUR'DAN VE TEB'DEN AÇIKLAMA

Türkiye İş Kurumu ilanın habere konu olması üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye İş Kurumu'nun söz konusu banka adına açılan ilanda yer alan "Türbanlı adayların başvurmamasını rica ederiz" ibaresi ilanın asıl metninde bulunmamakta olup İŞKUR Ümraniye Hizmet Merkezi Birimi tarafından bankanın bilgisi ve onayı dışında eklenmiştir.

Bankanın tekzip talebi üzerine metnin aslını tekrar aşağıda kamu oyuna sunarız.

Genel nitelikler: ** İstanbul ili içinde yer alan şubelerimizde değerlendirilmek üzere Engelli Şube Asistanları arıyoruz, *** En az lise mezunu, *** MS Office programlarına hakim, *** Engel durumu aktif çalışmasına engel olmayan, *** İnsan ilişkilerinde başarılı, iletişim becerisi yüksek, ekip çalışmasına yatkın, **** en az \%40 engeli bulunmak ve İŞKUR a kayıtlı olmak, ***Şartları uyan adaylarla 17/07/2013 tarihinde 10:00-12:30 ve 13:30-15:00 saatleri arasında ÜMRANİYE İŞKUR HİZMET MERKEZİ'nde firma yetkilileri tarafından ön görüşmeler yapılacaktır. ÖNEMLİ NOT *************** GÖRME, DUYMA, KONUŞMA ve PSİKOLOJİK ENGELLİ ADAYLAR ilana uygun değildir. *** Yaş sınırı*****Bankacılık tecrübesi olan adaylar için max. 50,Bankacılık tecrübesi olmayan adaylar için max. 30 olabilir."

TEB: "BİZ YAPMADIK İŞKUR YAPMIŞ"

Haberin yayımlanması üzerine TEB yetkilileri, ilandaki ibarenin kendileri tarafından konulmadığını, Ümraniye İŞKUR tarafından kendilerinden habersiz bir şekilde eklendiğini savundu.

TEB'den yapılan açıklama şöyle:

"Türkiye İş Kurumu'nun Türk Ekonomi Bankası (TEB) adına açılan ilanda yer alan "türbanlı adayların başvurmamasını rica ederiz" ibaresi ilanın asıl metninde bulunmamakta olup İŞKUR Ümraniye Hizmet Merkezi birimi tarafından TEB'in bilgisi ve onayı dışında eklenmiştir"

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER