ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 11:38

İŞKUR, bireysel danışmanlık hizmeti verecek


Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), işsizliğin sosyoekonomik etkilerini azaltmak için ay içinde iş kaybı tazminatı, işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği ve ücret garanti fonu için yapılan başvuruların aynı anda sonuçlandırma oranını yüzde 85'e çıkarmayı hedefliyor. Kurum bu çerçevede her yıl kendisinde kayıtlı 1 milyon iş arayana bireysel iş ve meslek danışmanlığı hizmeti vermeyi de planlıyor.

İŞKUR, 2013-2017 dönemini kapsayan 4 yıllık hedefleri arasında işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik çalışmalar dikkat çekiyor. Kurum, bunun için de aktif işgücü programları uygulamak, geliştirmek, yaygınlaştırmak ve etkinliğini artırmayı amaçlıyor. Yine işsizliğin sosyo ekonomik etkilerini azaltmaya yönelik pasif programları etkin olarak yürütülmesi amaçlanıyor.

Her yıl kursiyerlerin tamamına işgücü piyasası analiz ve taleplerine uygun mesleki eğitim vermeyi hedefleyen İŞKUR, bu doğrultuda mesleki eğitim faaliyetlerini işgücü piyasası ihtiyaç analizleri ve işveren talepleri çerçevesinde açılmasını sağlamak amacıyla, yıl içinde belli dönemlerde işgücü piyasası ihtiyaç analizleri ve işveren talepleri doğrultusunda kursların açılıp açılmadığını izleyecek ve kontrolünü sağlayacak bir sistem kuracak.

Girişimcilik eğitim programlarının etkinliğini artıracak ve yaygınlaştıracak olan İŞKUR, girişimcilik eğitiminden yararlanan sayısında bir önceki yıla göre artış oranının yüzde 10, işletme kuran sayısının girişimcilik eğitimi alanlara oranını ise en az yüzde 5 olarak gerçekleşmesi için çalışacak. Bunun için de girişimcilik eğitim programlarının etkinliği artırılacak, girişimci adaylarının eğitim almak istediklerinde en kısa zamanda girişimcilik eğitimi almalarını sağlayacak bir yapı kurulacak ve adaylara web tabanlı eğitim sunulacak.

DENEYİMİ OLMAYAN İŞSİZLERİN EN AZ YÜZDE 35'İNE İŞBAŞI EĞİTİM

İŞKUR, yine mesleki deneyimi olmayan kuruma kayıtlı işsizlerin en az yüzde 35’ini işbaşı eğitimlerinden yararlandıracak. Mesleki deneyimi olmayan işsizlerin işbaşı eğitim programlarından yararlanma koşullarını kolaylaştıracak düzenlemeler yapılacak. Danışmanlık faaliyetleriyle mesleki deneyimi olmayan işsizler ve stajyer arayan işverenler işbaşı arayan eğitim programlarına yönlendirecek.

İşgücü yetiştirme programlarını bitirenlerin tamamının iş arama becerileri eğitiminden yararlanmasını sağlamak için de iş arama becerileri eğitiminden işgücü yetiştirme kurslarına katılan herkesin yararlanmasını sağlamak için işgücü eğitim programlarına iş arama becerileri eğitim modülünün eklemesi yapılacak.

Ayrıca her yıl kuruma kayıtlı 1 milyon iş arayana bireysel iş ve meslek danışmanlığı hizmeti vermek için çalışacak olan İŞKUR, kuruma kayıtlı iş arayanların ilgi ve yetenekleri doğrultusunda uygun işe-mesleğe ve eğitim programlarına yönlendirilmelerine yardımcı olmak için danışmanlık hizmeti verilecek.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ, İŞ KAYBI TAZMİNATI GİBİ BAŞVURULAR ANINDA SONUÇLANACAK

İşsizliğin sosyo ekonomik etkilerini azaltmaya yönelik pasif programları etkin olarak yürütülmesi amaçlanıyor. Mücbir nedenler dışında ay içinde iş kaybı tazminatı, işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği ve ücret garanti fonu için yapılan başvuruların aynı anda sonuçlandırma oranını en az yüzde 85 olarak gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Bu doğrultuda SGK kayıtlarında yer alan, hak sahipliğine esas işveren ve sigortalı bilgilerinin İŞKUR veri tabanına web servisleri aracılığıyla alınması, kısa çalışma uygulamasının yerel birimlerde de yapılacak şekilde yaygınlaştırılması ve personelin bilinçlendirmesi sağlanacak.

SGK KAYITLARI İŞKUR VERİ TABANINA ALINACAK

İşsizlik ödeneği ve iş kaybı tazminatının kesilmesini gerektiren işlemleri ortalama 30 güne sonuçlandırılması çerçevesinde ise SGK kayıtlarında yer alan, hak sahipliğine esas işveren ve sigortalı bilgilerinin İŞKUR veri tabanına web servisleri aracılığıyla alınması ve fazla ödemeye neden olmayan işlemlerin sistem tarafından otomatik olarak yapılması suretiyle işlemlerde etkinlik sağlanacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER