ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Kasım 2012 Pazar 00:39

İskenderun’dan yeni Ro-Ro seferleri başlatıldı

İskenderundan yeni Ro-Ro seferleri başlatıldı


Ro-Ro işletmecisi Teoman Yıldırım, İskenderun Limanı'ndan Mısır, ve İsrail’in Hayfa Limanı'ndan sonra Suudi Arabistan'a da seferlerin başladığını söyledi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantısında konuşan Ro-Ro işletmecisi Yıldırım, “İsrail’in Hayfa şehrine de seferler başladı. Nakliyecilerin Hayfa ve Ürdün’e gidişlerinin toplam maliyeti 2 bin 650 dolardır. Hayfa’dan şoförleri güvenli bir şekilde 8 saatte Ürdün kapısına götürüyoruz. Vizeyi biz yaptırıyoruz. Haftada bir sefer yapıyoruz ve bunu ikiye çıkartabiliriz. 2 bin 500 yolcu kapasiteli yolcu gemimiz de mevcut. Ürdün’den bizim tarafa da çok yoğun talep var. Hayfa’da iki sefer yaparsak 250 araç limanımızdan geçebilecek.” dedi.

Ro-Ro işletmecisi Teoman Yıldırım, İskenderun Limanı'ndan ikinci Ro-ro hattının ise Suudi Arabistan olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “İskenderun-Suudi Arabistan arasında 19 saat süren bir seferimiz olacak. 117 aracı yüklüyoruz, Suudi Arabistan’ın Duba Limanı'na götürüyoruz. Suudi Arabistan'a gidiş dönüş 3 bin 100 dolar, Hayfa’ya ise gidiş dönüş 2 bin 650 dolar. Limandan sonraki masraflar ise şoförlere ait. Bir seferde 250 yolcu götürdük. Talepler oldukça yoğun. Hacı adayları da deniz yolu ile gitmek istiyor, ama şu an bunu karşılayamıyoruz. Gemimizin konforu bir Hilton oteli konforundadır. Hayfa'ya sefer sayısını üçe çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun işletmeciliğini ise İstanbul’da Sisa firması yapıyor."

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER