ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 19:34

İskenderun'dan İsrail'e seferler başladı

İskenderundan İsraile seferler başladı


Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İskenderun Limanı’ndan İsrail’i Hayfa şehrine Ro-Ro seferlerinin başladığını söyledi.

Sisa Denizcilik tarafından İskenderun Limakport Limanı’nda, Türkiye’den ilk defa Hayfa’ya gidecek gemi için kokteyl düzenledi.

Mardinli, Suriye’de yaşanan olumsuzluklardan sonra Cilvegözü Sınır Kapısı’nın kapandığını belirterek,”İstanbul’dan sonra en büyük TIR filosuna sahip nakliyecilerimiz bir takım sıkıntılar içerisinde idi. Bu sıkıntıları gidermek için yapılan çalışmalar sonrasında İskenderun’da Ro-Ro seferleri başladı. Nakliyecilerimiz problemleri büyük ölçüde giderildi.” dedi.

SİSA Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Bülent İpek ise tarihi bir ana tanıklık ettiklerini belirtti. İpek, ”Türkiye ile İsrail ilk kez deniz yolu ile gemilerini köprü olarak bağlamış oluyor. Her ne kadar THY Tel Aviv’e günlük olarak uçuyor olsa da, ilk kez denizden iki ülkeyi birbirine bağlayan bir köprü görevi görmüş olacak.” dedi.
Turman Denizcilik Sahibi Teoman Gülay ise geminin yaklaşık 120 TIR kapasiteli olduğunu belirterek, ”Yunanistan bandıralı ‘Arianda’ isimli geminin boyu yaklaşık 210 metre ve 9 katlıdır. 39 bin grostonluk bir hacme sahip. 2 bin 500 yolcu taşıma kapasitesi var.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından kurdele kesimi yapıldı. Davetliler gemiyi gezerek yolcu ve TIR şoförleri ile görüştü. TIR’ların gemiye yüklenmesinin ardından gemi Hayfa’ya doğru hareket etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER