ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2014 Cuma 10:43

İşgücü maliyeti endeksi açıklandı

İşgücü maliyeti endeksi açıklandı

Saatlik İşgücü Maliyeti Endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,3 arttı. Saatlik kazanç endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,1 arttı.


Saatlik İşgücü Maliyeti Endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,3 arttı. Saatlik kazanç endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,1 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılı III. Çeyrek (Temmuz - Eylül) İşgücü Maliyeti Endeksi’ni açıkladı. Buna göre; mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2014 yılı III. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,3 arttı. Endeks, sanayi sektöründe yüzde 3,1, inşaat sektöründe yüzde 5,1 ve hizmet sektöründe yüzde 3,2 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 13,4 ile E (Su temini, kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri) sektöründe gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi 2014 yılı III. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,1 arttı. Endeks değerlerindeki artış oranları; sanayi sektöründe yüzde 2,9 ve inşaat sektöründe yüzde 4,5 ve hizmet sektöründe yüzde 3,1 olarak gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış yüzde 12,4 ile E (Su temini, kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri) sektöründe gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2014 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,1 arttı. Endeks değerleri; sanayi sektöründe yüzde 1,1 azalırken, inşaat sektöründe yüzde 7,2, hizmet sektöründe ise yüzde 4 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde 2014 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre en yüksek artış yüzde 10,5 ile H (Ulaştırma ve depolama) sektöründe gerçekleşti.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER