ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 20:09

İsdemir’de yetki için geldi


Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Hatay'ın İskenderun ilçesinde yaptığı konuşmasında, işçinin alınterine saygılı olduklarını ve işçi sendikanın birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

İskenderun’da Noksel ve Yazıcı Demir-Çelik Fabrikalarından sonra İsdemir’de de yetki alabilmek için çalışmalarını sürdüren Türk Metal Sendikası Grand Plazada düzenlediği törende İsdemir’de çalışan ve Metal-İş Sendikasına katılan işçilere rozetlerini taktı. Metal İş Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, ayrıca Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanlığından istifa ederek Türk Metal Sendikasına katılan Metin Önder’e de kendi rozetini taktı. İsdemir işçileri ve ailelerinin katıldığı törende Metal-İş sendikasının tarihi ile ilgili tanıtım filmi sunumu yapıldıktan sonra konuşma yapan Metal İş Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, “Bizim için sendika, hak için, soframızdaki bir dilim ekmek için mücadele etmenin meşru zeminiydi. Bu mücadelenin hedefi, karnı tok, sırtı pek metal işçisiydi. Sendika,beraberliğimizin simgesiydi. Gücümüzün göstergesiydi.Ama her şeyden önce sendika, kardeşlikti, yarenlikti.Bir olmanın, iri olmanın, diri olmanın adresiydi." dedi.

Sendikaların hakça bölüşme olduğuna dikkat çeken Kavlak konuşmasının devamında ise, “Bizi sıradan örgütlerden farklı kılan, bu hakça paylaşım ilkemizdi. Bu bizim terbiyemizdi. Bu terbiye kendimizden önce, birlikte ter döktüğümüz işçi kardeşimizin de güvencesiydi.İşimize, işyerimize namusumuz gibi sahip çıkmaktı.Üretmekti, kazanmaktı, kazandırmaktı. Hayallerimiz kendi işkolumuzla da sınırlı değildi. Yalnızca metal işçilerinin değil, bu ülkede ezilen, horlanan, hakkı yenen tüm emekçilerin sesi olmaktı. Türkiye'deki milyonlarca emekçi için örnek olmaktı. Umut olmaktı.Memurun, işsizin, emeklinin, dar ve sabit gelirlinin, küçük esnaf ve sanatkarın da umudu olmaktı. Umutlarımızı yeşerttiğimiz o günden bu yana bunları söyleyip geldik.40 bine yakın metal işçisini örgütledik. Bu ülkede, metal sektöründe çalışan tüm emekçileri Türk Metal çatısı altında toplayana kadar da devam edeceğiz.Ailemize yeni üyeler katacağız.İşte İsdemir işçileri,Akın akın Türk Metal çatısı altında toplanıyorlar. Bize katılıyorlar. Gerçek sendikaya katılıyorlar. Gücümüze güç katıyorlar. Selam olsun İsdemir işçilerine.” şeklinde konuştu.

Türkiye'de de sendikalı işçi sayısı giderek azaldığına vurgu yapan Kavlak, 1980'li yıllarda nüfusumuz 45 milyonken 2,5 milyon olan sendikalı sayısı, bugün 600-700 bin arasında sıkışıp kalmıştır. Ülkenin dört bir yanında ekmek için, hak için direnen tüm işçilerin mücadelesi kutsaldır. Unutmayın ki, bu kutsal mücadeleyi kazanmanın yolu birlikten geçer. Çok çalışmaktan başka kurtuluşumuz yok. Sizlerden ricam, sendikacılığa meslek olarak bakmamanızdır. Mesleklerin mesaisi vardır.Biz görev sahibiyiz. Bizim için zaman ve mekan yoktur. Hep söylüyorum,Türk Metal'in Genel Merkezinin girişinde şu yazar: "Üretmek, kazanmak, kazandırmak."Hedefimiz budur.Birlikte üreteceğiz, birlikte kazanacağız, Ama sendikamıza sahip çıkarak, Sendikamızı büyüterek, Bizi yok etmek isteyenlere inat, güçlü olarak." dedi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER