ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 15:08

"İş kazaları, olmadan önlenebilmeli"


Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, çalışma hayatını yeniden düzenleyen 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili uyarılarda bulundu. Kanunun genel çerçevede iş kazalarını önleyici ve koruyucu bir anlayışlae hazırlandığını ifade ederek, “Elbette iş kazaları ve meslek hastalıklarını, henüz oluşmadan engellemek son derece doğru bir yaklaşım ancak uygulamanın bu kadar hızla hayata geçmesi ve arka arkaya kesilecek para cezaları, işverenler için beraberinde birçok sorun getirecek.” dedi.

Son dönemde çalışma hayatıyla ilgili art arda çıkarılan kanun ve yönetmeliklerin birçok konuda önemli düzenlemeler getirdiğini, işverenleri birçok sorumluluk ve yaptırımla karşı karşıya bıraktığını söyleyen Yorgancılar, en önemlerinden birinin de İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu olduğunu vurguladı. Bu kanun ve bağlı olarak çıkarılan 30 yönetmeliğin, çalışma hayatı ile ilgili önemli düzenlemeleri ve işveren açısından bir an önce uyulması gereken yükümlülükleri beraberinde getirdiğini vurgulayan Yorgancılar, “Kanunda belirtilen yükümlülüklere uymayan işyerleri hakkında oldukça yüksek para cezaları getiriliyor. İşverenlerin, bu cezalara maruz kalmamaları için konu hakkında detaylı bilgilendirilmesi gerekiyor. EBSO Endüstri İlişkileri Çalışma Grubu tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantılarında, konunun en yetkili isimlerini davet ederek üyelerimizi bilgilendiriyoruz.” şeklinde konuştu.

EBSO Başkanı Yorgancılar, konuya yönelik önerilerini ise şöyle sıraladı: "İşverence iş başlangıcında İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na istinaden verilmesi gereken eğitimler, bakanlıkça yetkilendirilmiş kurumlarca ve işçinin kolay ulaşabileceği şekilde sunulmalı. İş sağlığı konusunda koruyucu alet kullanmayan işçi iş kazalarında, sigara içen işçi de meslek hastalıklarında kanun önünde işverenle beraber ortak sorumlu olmalı. İşveren veya vekillerinin, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili zorunlu eğitime tâbi olması hususunda gerekli hukuki düzenleme yapılmalı. İşyerinin coğrafi hudutları dışında meydana gelebilecek kazalarda işveren, ihmal ve kusuru yoksa sorumlu olmamalı. Ayrıca şantiyelerde oluşan iş kazalarında cezai sorumluluk şirket sahibi, yönetim kurulu başkanı veya şirket müdürü yerine şantiye şefinde olmalı. Özel sağlık merkezi ve hastanelerde verilen sağlık raporlarının takibi, sorgulanması ve kriterlerinin Sağlık Bakanlığı’nca yapılmasını sağlayacak düzenlemeler olmalı. İşyerinde iş güvenliğiyle ilgili bütün tedbirler alınmış ve çalışanlara eğitimler verilmiş olmasına rağmen tamamen çalışanın hatasından kaynaklanan kaza durumlarında işverenin sorumluluğu hafifletilmeli." 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER