ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 17:14

'İş Bankası mevduattan fazla kredi verdi'

İş Bankası mevduattan fazla kredi verdi


Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, ülke genelinde topladıkları mevduattan fazlasını kredi olarak kullandırdıklarını ifade etti. 180 milyar dolarlık bilançolarının yüzde 60'dan fazlasını kredi olarak dağıttıklarına değinen Bali bunun da yüzde 70'inin ticari kredi olduğunu kaydetti.

Türkiye İş Bankası’nın gelenekselleştirdiği “İş’le Buluşmalar” toplantılarının 33'üncüsü Erzurum'da gerçekleştirildi. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ve çok sayıda iş adamının katıldığı toplantıda, “Yeni Fikirler ve Refah” konuşuldu.

İş'le Buluşmalar Toplantısı'nın Erzurum etabı Palandöken Polat Renaissance Otel'de düzenlendi. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali'nin açılış konuşmasını yaptığı toplantıda Türkiye ve dünyadaki ekonomik parametreler ile inovatif fikirler ile refah düzeyi ele alındı. Bali, ülke genelinde topladıkları mevduattan fazlasını kredi olarak kullandırdıklarını ifade etti. 180 milyar dolarlık bilançolarının yüzde 60'dan fazlasını kredi olarak dağıttıklarına değinen Bali bunun da yüzde 70'inin ticari kredi olduğunu kaydetti. Finansal hizmetlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk ilkesiyle de ülkeye hizmet ettiklerine işaret eden Bali,"Topluma karşı sorumluluklarımız var. Amacımız sadece kazanmak değil, kazandırmak. Bu amaçla 81 ilde toplamda 3 bin futbol sahası büyüklüğündeki alanda ormanlık alanlar oluşturduk. Yetim, zeki çocukların eğitimi üstlendik." dedi.

Bali, Türkiye'nin 20 yıl sonra yatırım yapılabilir ülke statüsüne kavuştuğuna da vurgu yaparak,"20 yıl sonra yatırım yapılabilir ülke konumuna yani Nabibya ile aynı seviyeye geldik. Ülke olarak daha çok yol almamız gerekiyor. " diye konuştu.

FAİZLER İNDİKÇE BORÇLARI DA İNDİRİN

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, bankaların karlılıkta Türkiye'nin önde gelen kurumları olduğunu söyledi. Bankaların üretim ve istihdama katkı sağlamaları için düşük faizle ucuz kredi vermelerini isteyen Yücelik,"Allah bankalara muhtaç etmesin. Ancak, bankalar faizler yükseldikçe kredi faizlerini de yükseltiyordu. Şimdi faizler iniyor ancak bankalar kredi faizlerini, borçları düşürmüyor. Bireysel kredi dağıtmak yerine üreticiye, sanayiciye ucuz kredi verin. Türkiye'nin en karlı kuruluşları olarak üreticiye destek olmak adına karınızdan birazcık fedakarlık edin." dedi.

İLK ÇEYREKTE TÜRKİYE YÜZDE 3 BÜYÜDÜ

Okan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taner Berksoy,"Ekonomik sorunlar: Dünya ve Türkiye" konulu sunum yaptı. Prof. Dr. Berksoy, 2013 yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 3 büyüme gösterdiğini ifade etti. Prof. Dr. Berksoy, mevcut küresel kriz döneminde ülke ekonomisinin yüzde 3 büyümesinin iyi bir gelişme olduğuna dikkat çekerek,"Bugün sabah yapılan resmi açıklamalarda ülke ekonosinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 3 büyüdüğüne dair haberler verildi. Bu çok iyi bir gelişme, iyi bir haber." şeklinde konuştu. Prof. Dr. Taner Berksoy, küresel enflasyonun da hız kestiğini ve maliye politikalarında yaşanın sıkılığın devam ettiğini sözlerine ekledi.

KÜRESEL VE DEVLET AKLINI BİRLEŞTİRMELİYİZ

Programa katılan Vali Ahmet Altıparmak ise Erzurum'a yeni atanması nedeniyle şehrin ekonomik göstergeleri hakkında fazla bilgiye sahip olmadığını anlattı. Vali Altıparmak, küresel akılla devletin aklını birleştirerek şehirde ekonomik kalkınmaya ivme kazandırmanın gerektiğini sözlerine ekleyerek,"En büyük sermayemiz güverliğimiz. Bu güvenirlik şemsiyesi altında küresel akılla, devlet aklını birleştirip yatırım ve üretimleri desteklemeliyiz."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER