ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 14:11

İran’da Amerikan firmalarına satacak

İranda Amerikan firmalarına satacak


Avrupa’nın en büyük derin dondurucu üreticisi Uğur, global marka olmak için yurt dışında yatırım atağına geçti. Şirket, bu çerçevede ilk yatırımını ambargo altındaki İran’a yapıyor. Önümüzdeki Haziran ayında faaliyete geçecek fabrika, 50 milyon dolara mal olacak. Buradan Ortadoğu’ya hitap edecek Uğur, aralarında Amerikan şirketleri Pepsi, Coca Cola ve Algida’nın da bulunduğu markaların soğutucu ihtiyaçlarını da karşılayacak. Uğur Soğutma Makineleri Yurtiçi Satış Koordinatörü Erdoğan Ulaş, İran’daki yatırımla ilgili Amerika’nın herhangi bir telkinde bulunmadığını belirterek, “Amerika’nın bu konuda herhangi bir rahatsızlığı yok. Sıkıntı yaşamayız.” dedi.

Uğur Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Talip Takmaklı ve Yurtiçi Satış Koordinatörü Erdoğan Ulaş, bir grup gazeteciye Aydın Nazilli’deki fabrikayı gezdirdi ve yeni yatırımlarla ilgili bilgi verdi. Türkiye’de bini aşkın bayinin yanı sıra 140 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Ulaş, aralarında Pepsi, Coca Cola, Algida, Unilever gibi markaların uluslararası onaylı tedarikçisi olduklarını kaydetti. Avrupa’nın en büyük soğutma fabrikasına sahip olduklarını dile getiren Ulaş, “Hedefimiz global lider olmak. Bunun için başka coğrafyalarda üretim yapmak gerekiyor. Bu doğrultuda ilk yurtdışı üretim tesisini 50 milyon dolarlık yatırımla önümüzdeki Haziran ayında İran’da açacağız. Fabrika, yaklaşık 40 bin metrekare alana üzerinde 300 bin adet üretim kapasiteli olacak. Brezilya ve Rusya’da da fabrika kurmayı planlıyoruz. 2013 yılında 65 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz. Bunun 50 milyon doları İran’a olacak.” diye konuştu.

Şirketin yeni yatırımla birlikte üretim alanı 140 bin metrekareye yükselecek. İran’daki yatırımı Pepsi, Coca Cola ve Algida gibi uluslararası şirketlerin talebi doğrultusunda yaptıklarını kaydeden Ulaş, “Halihazırda İran’da Coca Cola’nın 4, Pepsi’nin 3 fabrikası var. Yatırımlarda ve ticarette siyasi davranmıyoruz. İran’ın lojistik ve coğrafi açıdan da önemli bir potansiyele sahip.” ifadesini kullandı.

MOTOSİKLETTE DE SATIŞ LİDERİ

Türkiye’de yüzde 45 pazar payı ile derin dondurucu sektörünün lideri olan Uğur, 2012 yılında 106 milyon dolarlık ihracat yaptı. Son 3 yıldır Ege İhracatçılar Birliği tarafından makine kategorisinde “En Çok İhracat Yapan Firma” ödülü alıyor. Satışlarının yüzde 65’ini evlere gönderen şirket, yılda 650 bin adet üretim yapıyor. 2013 yılında bu rakamı 700 bine çıkarmayı hedefliyor. Grup şirketlerinde, 1550’si soğutmada olmak üzere toplam 2 bin 500 kişi çalışıyor. Geçen yıl 600 milyon TL ciro yapan Uğur, bu sene yüzde 20 büyüme hedefliyor.

Genel Müdür Yardımcısı Talip Takmaklı, ana faaliyet alanları olan soğutmanın dışında motosiklet, kozmetik, gıda mermer sektörlerinde de faaliyet gösterdiklerini söyledi. Mondial markasıyla 2005 yılından beri motosiklet üretimi yaptıklarını belirten Takmaklı, “Yedi yıl içinde 600 bin motosiklet sattık. Soğutmada olduğu gibi motosiklette de, 2005’ten beri Türkiye satış lideriyiz.” diye konuştu.

ALMAN ŞİRKETİ ALARAK KOZMETİK ÜRETİMİNE GİRDİ

Grup şirketlerinden Kuteks’in de tıbbi sarf malzemeleri ürettiğini anlatan Takmaklı, şöyle devam etti: “Buna uyum sağlamak için Alman kozmetik şirketi Radicula’yı satın alarak tesisi Nazilli’ye taşıdık. Şu anda Daffny markasıyla yüzde yüz yerli doğal kozmetik ürünleri üretiyoruz.”

Buzdolabı üretimiyle ilgili de sürekli talepler geldiğini dile getiren Takmaklı, “Bu konuda çok talep geliyor. Ancak ticari soğutma alanında uzmanlaşmış bir firmayız. Bütün konsantrasyonumuzu bunun üzerine yoğunlaştırıyoruz. Şu anda böyle bir yatım düşünmüyoruz.” diye konuştu.

Turquality’de yer almak için de başvuruda bulundukları bilgisini veren Takmaklı, sürecin devam ettiğini, programın uluslararası alanda markalarına büyük katkı sağlayacağının altını çizdi. Takmaklı, klima üretimi için de pazar araştırması yaptıklarını aktardı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER