ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 18:07

Irak'a ihracat yapan firmalar bilgilendirildi

Iraka ihracat yapan firmalar bilgilendirildi


 Gaziantep’ten Irak’a ihracat yapan firmaların sorunları Gaziantep'te masaya yatırıldı. Toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdür yardımcısı Habib Can, Gaziantep Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Yılmaz ile bölgeden Kuzey Irak’a ihracat yapan firma temsilcileri katıldı.

Toplantı Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) toplantı salonunda gerçekleştirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Habib Can, Kuzey Irak’ın dünyaya açılan tek kapısının Türkiye olduğunu belirterek, "Kuzey Irak artık eskisi gibi değil.

Petrol ile zenginleşti ve tüm dünya ile ithalat, ihracat yapan bir yer haline geldi. Ancak Kuzey Irak’ın tek çıkış kapısı Türkiye. Onun için biz Türkiye olarak ve siz bölge ihracatçıları olarak, bu ülkeye yapacağınız ihraç ürünlerine çok dikkat etmek zorundasınız. İhraç edilecek ürünler kesinlikle sizin yemeyeceğiniz ürünler olmamalı.” dedi. Can, Kuzey Irak’a ihracat yapan firmaların 1 Mart'tan itibaren sağlık sertifikası düzenlemek zorunda olacaklarını da kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER