ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 14:40

Irak, elektrik ihtiyacı için 50 milyar dolar yatırım yapacak


Irak, elektrik ihtiyacını karşılamak için 2030’a kadar Basra Majnoon bölgesinde 50 milyar dolarlık yatırım planlıyor.

3. Irak Enerji Konferansı Dubai’de yapıldı. Konferansa Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Suhail Mohammed al Mazrouei, Irak Elektrik Bakanı Karim Aftan Al Jumaili, Irak Parlemento Enerji Komisyonu Başkanı Thamer Gaban’ın yanı sıra Shell, Kogaz, Total, Basra Gaz, South Oil Company’nin yöneticileri katıldı.

Karim Aftan Al Jumaili, Irak’ın elektriğe 41 milyar dolar yatırım yaptığını anlattı. Buna rağmen elektrik üretiminin yetersiz olduğuna işaret etti. Al Jumali, şöyle devam etti:

“Elektrik ihtiyacını karşılamak için 2030’a kadar Basra Majnoon bölgesinde 50 milyar dolar tutarında yatırım planlıyoruz. Yanımızda bulanan Türkiye elektrik kapasitesini 2030'da 100 gigawatt, Sudi Arabistan 121 bin megawatt seviyesine getirecek. Biz de kapasitemizi 61.400 megawatt seviyesine getirme niyetindeyiz.. Ancak bu artışı yapabilmemiz için bir taraftan da doğal gaza ihtiyacımız var. Yatırımlardan sonra elektrik üretmek için günde 7 ila 10 milyon metreküp gaza ihtiyacımız olacak. Bu ihtiyacı da şu an yaktığımız gazdan elde edeceğiz. “

Irak Parlamento Enerji Komisyonu Başkanı Thamer Ghabban da ülkenin en önemli ihtiyaçlarını konut ve enerji olarak ilan etti. 1 milyon konut açığını kapatmak için çalışmalar yaptıklarını aktaran Ghabban, “İnşaat ve enerji sektörleri Irak’ın ekonomisini sürüklemeye devam edecek. Tek petrol değil, 137 trilyon metreküplük doğalgaz da cıkarılmayı bekliyor. 9’u super dev, 23 tanesi dev olmak sureti ile toplam 78 petrol sahası bulunan ülke, rafineri eksikliğinden dolayı dışardan dizel ithal ediyor. Halk karaborsadan yakıt temin ediyor.” dedi.

Irak Enerji Konferansı’na Türkiye’den EİD İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bora Can Yıldız, konuk oldu. Yıldız, “Irak’ta her gün kuyulardan çıkarılan 10 milyon dolarlık doğalgaz işleyecek alan olmadığı için yakılarak yok ediliyor. Yani senede 3 milyar 600 milyon dolarlık enerji havaya uçup gidiyor. Diğer yandan ülke, İran’dan işlenmiş doğalgaz ithal ediliyor. Ülkede büyük bir elektrik açığı var. Bu gaz hem elektrik üretimini karşılayabilir, hem de ihraç edilebilir. Ancak bunun için 50 milyar dolarlık bir dönüşüm paketi gerekiyor. Bu noktada Türkiye’den inşaat şirketlerinin görev ve sorumlulukları büyük. Ülkenin altyapı yatırımlarının tamamlanmasında, iki hükümetin siyasi gerilimlerine ragmen Türkiye inşaat şirketleri hayati bir rol oynuyor.” ifadelerini kullandı.

Yıldız, ayrıca şu an Irak’ta 150 milyar varillik kanıtlanmış, 300 milyar dolar da ilave rezerv tahmin edildiğini belirterek, “Toplamda 45 katrilyon dolarlık kaynak var. Üretim şu anda günde 3,6 milyon varil ve bunun dolar karşılığı 360 milyon dolarlık günlük bir gelir. 2024’te günlük üretim 14 milyon varile, bu da 1,4 milyar dolarlık günlük bir gelire cıkacak. Bu da bölge ekonomisi için büyük fırsat demek.” dedi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER