ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 14:08

Irak, 2,5 milyon konut inşa edecek yatırımcı arıyor


Arap ülkelerinde imar ve inşa faaliyetleri yürüten EİD İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Bora Can Yıldız, Irak’ta 2,5 milyon yeni konuta ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Bora Can Yıldız, ülkede konut yapımı için 36 milyar dolar kaynak ayrıldığını da duyurdu.

Dubai‘de, ‘MEED Middle East Iraq Infrastructure Conferance’ta söz alan Yıldız, “Irak’ta gelecek sene 500 yeni köprü ve 4 bin 500 kilometre yol inşa edilecek. Şu aşamada Irak Merkezi Hükümeti ve Türkiye arasında gerilim var. Bu nedenle şirketlerimiz engellere muhatap oluyor. Buna rağmen iki ülkenin halkı bu engelleri aşmayı temenni ediyor. Eğer şirketlerimiz Irak'ta oyunu kuralına göre oynarsa orta vadede planlanan 1 trilyon dolarlık piyasadan pay alabilir.” ifadelerini kullandı.

Yıldız, Türkiye ve Irak‘ın ortak kültürü bulunduğuna işaret ederken, "Bu kardeşlik ve birlik tekrar temin edilirse bölgeye güven gelir. Ekonomide başarılar elde edilir.” dedi.


‘MEED Middle East Iraq Infrastructure Conferance’ta ağırlıklı imar ve inşaya değinildiğini dile getiren Yıldız, şöyle devam etti:

"Bu anlamda Irak önemle ele alındı. Irak‘ta 1,5 ila 2,5 milyon yeni eve ihtiyaç var. Amerikan tanklarından dolayı güney bölgelerinde yolların tamamı tahrip oldu. Bütün Irak‘ta bin 600 kilometre yol var. Bu yolların renovasyonu için senede 400 milyon dolar harcanıyor. Halkın yüzde 71‘i kırsal bölgelerde güç şartlar altında hayatını idame ettiriyor ve tek bir odalı evde minimum 3 birey kalıyor. Toplam hedef, ev sayısının tam 10 katı ev inşa etmek ve bunun için Irak‘ta uzun vadeli yatırım yapacak yürekli şirketlere ihtiyaç var. Irak Gayri Safi Milli Hasılası 2010’da 81 milyar dolar iken, 2013’te iki katına çıkıp 165 milyar dolar olacak. Bu sene yeni yerleşim bölgeleri yapımı için 9,1 milyar dolar, 2014’te ise 11,9, 2016’da 15,3 milyar dolar bütçe ayrılacak. Yeni yolların yapımı için 2,6 milyar dolar, yeni otoyolları yapımı için 3,8 milyar dolar harcanacak. Ayrıca 1,1 milyar dolarlık da köprü yapılacak. Irak‘ta bugün bin 200 köprü var, ancak bu seneden itibaren kısa sürede 500 köprü daha ihale edilecek.‘‘

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER