ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 21:49

İPK yine bölgeyi kalkındıracak

İPK yine bölgeyi kalkındıracak


Geçtiğimiz 2 yılda 151 projeye toplam 36 milyon TL hibe desteği sağlayan İpekyolu Kalkınma Ajansı, bu rakamı 2013 Mali Destek Programı kapsamında 19 milyon TL olarak belirledi. İpekyolu Kalkınma Ajansı'nın, özel ve kamu sektörüne yönelik planladığı 2 destek programı 23 Kasım tarihinde başlayacak, 28 Ocak 2013'te sona erecek.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan, bu yıl 4 ayrı program kapsamında destek vereceklerini söyledi. Özkan, ''İpekyolu Kalkınma Ajansı olarak son iki yılda bölgeye 36 milyon TL kaynak aktardık. Bu yıl da 4 ayrı programla bölgeye 19 milyon TL kaynak aktaracağız. Ekonomik kalkınma mali destek programı ile TRC1 Bölgesi’nin rekabet gücünü artıracak ve sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlayacak sektörlerde Ar-Ge, inovasyon ve markalaşma çalışmalarının geliştirilmesi, turizmin çeşitlendirilmesi ve alternatif turizm olanaklarının artırılması, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması konularında destek verilecek." dedi.

Adıyaman ve Kilis illerinin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinin artırılması için çalışılacağının altını çizen Özkan, "Bu amaç doğrultusunda, hayvancılık faaliyetlerinde Ar-Ge, pazarlama, örgütlenme, tanıtım, yayım, mesleki eğitim çalışmalarının geliştirilmesi, organik tarımın ve iyi tarım uygulamalarının, tarımsal üretimde alternatif enerji uygulamalarının yaygınlaştırılması, yöresel ürünler ve el sanatlarının markalaşma, pazarlama, örgütlenme, tanıtım, yayım, mesleki eğitim, endüstrileşme çalışmalarının geliştirilmesi konularında destek verilecek. Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı ile bölgenin insan kaynakları ve sosyal sermayesinin geliştirilerek sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinin artırılması hedefleniyor." diye konuştu.

Özkan; şehre göçle gelen insanları odak alarak, bölgede sosyal uyum ve entegrasyonun sağlanması, dezavantajlı grupların ekonomik ve sosyal hayata katılımının sağlanması ve okul öncesi eğitim konularında destek verileceğini belirtti. Özkan, son olarak Turizm Altyapısı Mali Destek Programı ile bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacak turizme yönelik altyapı ve sosyal donatının geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER