ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2014 Perşembe 11:09

İnşaat bu yıl da ekonomiyi sırtlayacak


 Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Kazım Şimşek, gayrimenkul ve inşaat sektörünün, mevcut büyüme potansiyeliyle bu yıl da Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörleri arasındaki yerini koruyacağını kaydetti.
Sektöre ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Şimşek, gayrimenkul ve inşaat sektörünün geçmiş yıllarda olduğu gibi 2013 yılında da ekonominin lokomotif sektörü olma özelliğini koruduğunu anlattı.
Şimşek, güven ve istikrar ortamının etkilenebileceği unsurların varlığına karşın öncü sektörlerde kısa ve uzun vadede alınan yatırım kararları ve büyüklük verilerinden, olumlu ve olumsuz gelişmelerden nasıl etkilendiğini okumanın mümkün olduğunu dile getirdi.
Bu anlamda, mevcut yatırım kararlarına ve büyüklüklerine bakıldığında sektörün ekonomiye destek olmaya devam edeceğini ifade eden Şimşek, ayrıca doğru lokasyonda yer alan doğru projelere yatırım yapmanın, sektörün gelişimine her zaman katkıda bulunacağını ve yatırımcı açısından geri kazanımların hızlı olacağını belirtti.
Şimşek, "Bu anlamda, şirketimizin yapımına devam ettiği Referans Bakırköy projesini örnek olarak verebiliriz. İstanbul'un tüm ulaşım yollarına yakınlığıyla tercih edilen, en eski ve tarihi semtlerinden Bakırköy'de yaptığımız bu yatırımın olumlu geri dönüşlerini çok kısa sürede aldık" dedi.

- "Prim yapacak projeler üretmek önemli..."

Şimşek, bu yılın gerek arz eden gerekse talep eden taraflar açısından geçen yıla oranla sektörde maliyetlerin daha yüksek seyredeceği bir yıl olacağı beklentisinin yaygınlaştığını anlatarak, şöyle devam etti:
"Ancak gayrimenkul ve inşaat sektörünün, mevcut büyüme potansiyeliyle 2014 yılında da Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörleri arasındaki yerini koruyacağını düşünüyoruz. Gayrimenkul sektöründe birçok diğer faktörler sebebiyle talebi her daim canlı tutmak mümkün olmasa da gerek teknik özellikleri gerekse konumu itibariyle prim yapması muhtemel projeler üretmek önemlidir. Şirketimizin büyüme potansiyeli yüksek olan Eskişehir'de inşasına başladığı Panorama Plus konut projesi bu stratejiyle yapılan bir yatırım olup, Kasım 2013'te gerçekleştirdiğimiz tanıtım sonrası oluşan ilgi bizi yeni yatırımlar için cesaretlendirdi."

- "Portföyümüzün büyüklüğünün 3 milyar liraya ulaşmasını bekliyoruz"

Nüfus artışı, mevcut demografik yapı, göç, yabancı talebi ve merkez şehirlerin il dışına genişlemesi gibi pek çok sebeplerle sektörün büyümesinin devam edeceğini ve büyümenin alt yapı yatırımları, ofis ve konut gibi alanlardaki yatırımları sürdüreceğini tahmin ettiklerini aktaran Şimşek, Halk GYO olarak düzenli kira geliri elde ettikleri 21 binaya ek olarak portföylerini önemli lokasyonlarda, yüksek gelir getirmesi beklenen ofis, otel ve konut projeleriyle büyütmeye devam ettiklerini vurguladı.
"2013 yılı Şubat ayında gerçekleşen halka arzımız sonrası, Haziran ayında İstanbul Bakırköy'de 'Referans Bakırköy' projesiyle ilk konut projesine imza attık. Levent arsamız üzerinde inşasına başladığımız otel için Dedeman Grubu ile 10 yıllık kira anlaşması imzaladık. Kocaeli Şekerpınar'daki arsamızı ise banka operasyon merkezi olarak değerlendirilmek üzere projelendirdik ve birinci kısmının inşasına başladık" diyen Kazım Şimşek, en büyük paydaşlarından oldukları İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi'nin tasarımı için AECOM - SEYAŞ ile işbirliği yaptıklarını ve proje çizimlerinin tamamlanmasıyla yakın zamanda inşa sürecini başlatmayı hedeflediklerini bildirdi.
Şimşek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi kapsamında, 46 ve 34 katlı iki kule ile 8'er katlı 3 bina inşa edeceklerini, projenin tamamlanması ile şirketin gayrimenkul portföy büyüklüğünün 3 milyar lirayı aşacağını kaydetti.
 

KAYNAK:
yazete.com
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER