ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 17:59

İngiltere'de işsizliğe karşı yeni uygulama


İngiltere hükümeti, işsizlik havuzundaki gençlerin sayısını azaltmak için pilot bir uygulamayı hayata geçiriyor. İşsizlik ve sosyal yardımlara kısıtlama getirecek olan bu uygulamayla birlikte, işsiz gençler meslek edinme ve hayatını kazanma kurslarına yönlendirilecek.

Daha önce hiç çalışmamış ve altı ay ya da daha uzun bir süredir işsizlik yardımı alan gençleri hedefleyen yeni uygulamaya göre, 18-24 yaşları arasındaki tüm genç işsizler bir işe, üniversiteye ya da onları istihdam edilmek için hazırlayacak çıraklık veya staj kursuna devam etmeye yönlendirilecek.

Hükümetin gençleri iş yerlerine hazırlamak için tasarladığı sekiz haftalık bu programda okuldan ayrılanlardan, parkları düzenlemek ya da sokakları temizlemek gibi görevlerde haftada en az 30 saatlik iş yapması istenecek.

Açıklama, Muhafazakar Parti'nin yardım kesintilerini toplamda 10 milyar sterline çıkaracak olan yeni bir paket kapsamında 25 yaş altındakileri kira yardımı kapsamından çıkarma ihtimalini yeniden gündeme getirmelerinden bir ay sonra geldi.

Muhafazakar Parti konferansında yaptığı konuşmasında Başbakan David Cameron, hükümetin “sıkı çalışmak için hazır ve istekli olanları” ödüllendirmek istediğini söylemişti.

Bu yeni uygulamanın başarılı olması halinde, ülkenin diğer bölgelerinde de hayata geçirilecek. Zorunlu olacak inisiyatife katılmayı reddeden herkes, geçerli bir neden gösterememesi halinde, aldığı işsizlik yardımını kaybedecek.

Geçtiğimiz ay açıklanan rakamlar, genç işsizliğin, bir yılda ilk kez bir milyon eşiğini aştığını gösterdi. İstihdam Bakanı Mark Hoban, konuyla ilgili açıklamada, "Çalışabilir durumdayken yardıma bağlı bir hayat sürmek bir seçenek değil." diyerek, gençlerin işe teşvik edileceğini bildirmişti.

Yeni kuralların iş arayanlara açık bir mesaj verdiğini belirten Hoban, yardım alma karşılığında bu insanların sorumlulukları da olduğunu belirtti. Hoban "Eğer insanlar pazarlığa son vermezse, yardımlarını almaya devam etmeyi beklemesinler." dedi.

Şu anda en önemli kuralları çiğneyen iş arayanlar, örneğin makul bir iş teklifini reddetmek gibi, bir hafta ile 6 ay arası yaptırımlara maruz kalıyor. Ancak yaptırımlardaki boşluk, yardım alan bazı kişilerin, kurallara uymayı reddetmelerinin sonuçlarını tam olarak anlamamasına yol açıyor.

Yeni uygulamaya konan yeni yaptırım sistemi ise daha açık ve sert olacak ve önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek olan Universal Credit (tek yardım) uygulamasının kurallarıyla önemli ölçüde uyumlu olması bekleniyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER