ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 16:31

İngiltere Vize Merkezi açılıyor


Adana Ticaret Odası’nın (ATO), uzun zamandır girişimlerini sürdürdüğü İngiltere Büyükelçiliği Vize Merkezi’nin Adana’da açılmasına yönelik çabaları olumlu sonuç verdi. İngiltere Vize Merkezi önümüzdeki haziran ayından itibaren ticaret odası binasında hizmet vermeye başlayacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ATO Başkanı Ali Gizer, üyelerinin yurtdışı pazarlara ulaşmasında en büyük sorunlardan birisini oluşturan vize sorununun çözümü için, son iki yılda Adana’yı ziyaret eden 29 ülkenin büyükelçisi ve diplomatik misyon temsilcisi ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu kapsamda İngiltere İstanbul Başkonsolosloğu ile yaklaşık 8 ay önce İngiltere Vize Merkezi kurulması kararı aldıklarını belirten Gizer, sürdürülen yoğun çalışmalar neticesinde merkezin ATO'da açılmasına ilişkin resmi protokolün İngiliz Hükümeti ve İngiltere Başkonsolosluğunca onaylanarak yürürlüğe girdiğini bildirdi. ATO Başkanı Ali Gizer, “İngiltere Başkonsolosluğu ile sürdürülen sıkı çalışma neticesinde, Türkiye'de ilk defa bir ticaret odasında vize merkezi açılıyor. Şu anda kurulum ve test çalışmalarını sürdürdüğümüz merkez, 3 hafta içerisinde tüm üyelerimizin ve Adanalı hemşerilerimizin başvurularını almaya başlayacak. Haziran ayında da geniş bir katılımla resmi açılışını yapacağız. Adanalılar artık İngiltere vizesi almak için Ankara'ya, İstanbul'a gitmek yerine Adana Ticaret Odası'na gelecekler, başvurularını burada yapıp, vizelerini adreslerinde teslim alacaklar.” dedi.

Oda bünyesinde hizmet verecek merkezin, Adana'nın yurtdışı vizesi veren ilk ve tek olma özelliğine sahip olacağını vurgulayan Ali Gizer, “Sadece Adana’ya değil, bölgemizdeki diğer illerimize de hizmet verecek kapasitede olan bu merkez, Adana'nın hak ettiği hizmetin, kendilerine teslim edilmesi bakımından örnek olacaktır.” diye konuştu.

Gizer sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye'de ilk defa bir oda, bünyesinde vize merkezi hizmeti verecektir. İngiltere vize başvuruları şahsen yapıldığı için ilimizden her yıl binlerce işadamı ve vatandaşımız, uzun seyahatler yapmak, zaman ve para harcamak zorunda kalmaktaydı. Odamızın ve Başkonsolosluğun bu çalışması ile üyelerimiz ve vatandaşlarımız kendi şehrinde hizmet almanın rahatlığını yaşayacak. 27 Avrupa Birliği ülkesine giriş için geçerli olan Schengen Vize Ofisinin ilimizde açılması için de çalışmalarımız sürüyor. Amacımız, başta iş dünyası olarak tüm Adana'nın global rekabette, yatırımlarda, ticari işbirliklerinde, kültürlerarası bilgi paylaşımı, işbirliği ve diyalogun gelişmesinde ve Adana'nın tüm dünya ile vize engeli olmadan eklemlenmesinde öncü olmaktır. 119 yıllık bu büyük kurumun ve camianın hizmetlerine, uluslararası perspektif katan yeni bir hizmet halkası ekledik. Tüm üyelerimize ve Adana kamuoyuna hayırlı ve uğurlu olsun.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER