ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mart 2013 Perşembe 16:48

İnegöl Mobilya Dekorasyon Fuarı açılıyor


 İnegöl Mobilya Dekorasyon Fuarı (MODEF) 1 Nisan’da kapılarını açıyor. 29. kez düzenlenecek MODEF için hazırlıklar tamamlandı.

Düzenlenen basın toplantısında İnegöl Belediye Başkanı ve İFOR Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye mobilya sektörünün kalbinin bu fuarda atacağını söyledi. 01-07 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek fuara ilişkin bilgiler veren İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, alınan karar gereği iç piyasaya yönelik nisan ayındaki fuarda yer alan firmaların kasım ayında yapılacak dış piyasaya yönelik fuarda yer alamayacağını belirtti.

Getirilen kriterler neticesinde iç piyasa ağırlıklı çalışan ve bu konuda stratejileri olan 155 firma fuarda konuşlandırıldı. Fuarla ilgili ulusal ve yerel medyada reklam çalışmalarını tamamladıklarını söyleyen Alinur Aktaş, bu yıl reklam bütçesinin yüzde 30 artırıldığını söyledi.

Fuarın iç piyasayla alakalı olduğu için özellikle tanıtım çalışmalarını önemsediklerini kaydeden Aktaş, “81 ilden gelen ziyaretçileri tek tek inceleyip 14 ilimizi tespit ettik. Bu 14 ilimizde yerel bazdaki gazete, dergi ve benzeri mecralarda reklam çalışmalarına çıktık. Yine aynı illerin ticaret odalarının meclis kararıyla mobilya mağazalarına ait adreslere ulaşarak bin 500’e yakın VIP davetiye gönderdik.” dedi.

“Amacımız; mobilya denince İnegöl’ün akla gelmesi, mobilya denince İnegöl’ün konuşulması” diyen Aktaş, mobilyanın kalbinin İnegöl’de attığını tüm Türkiye’de vurgulamak istediklerini söyledi.

81 ilde toplamda 41 bin 500 alıcıya VIP davetiye gönderildiğini kaydeden Başkan Aktaş, aynı zamanda fuara akademik boyut katabilmek adına bazı üniversitelerle işbirliğine gittiklerini belirtti.
Aktaş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden İç Mimarlık öğrencileri, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Orman ve Orman Endüstri Mühendisleri, Düzce Üniversitesi'nden Mobilya ve Dekorasyon bölümü, Adnan Menderes Üniversitesi'nden Mobilya Dekorasyon ve İç Tasarım öğrencileri, yine farklı üniversitelerin teknik bölümleri fuarımızı özellikle gezerek incelemek istediklerini ve İnegöl mobilyasıyla alakalı bilgi almak istediklerini bizlere ifade ettiler. Bunların gelecek adına ne kadar doğru adımlar attığımızın da önemli bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Babadan kalma usullerden ziyade, dünyanın kabul ettiği ölçüler doğrultusunda mobilya üretmeye ve tasarlamaya çalışan gençlerle buluşmak bizim en büyük hayalimiz.”

Kısa bir süre önce ihracat rakamlarının açıklandığını ifade eden Aktaş, “İnegöl artık iyi biliniyor, iyi takip ediliyor. Bu bizim için sevindirici. Ama bunu daha yukarılara taşımak için elimizden gelen gayreti ortaya koymamız gerekiyor. Geçen yıl 176 milyon dolar olan mobilya ihracatımızın bu yıl 252 milyon dolar olarak gerçekleşmesi, ihracatımızın yüzde 40-45’lik kısmını mobilya ve orman ürünlerinin oluşturması, ne kadar doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi.” diye konuştu.

Yeni fuar alanıyla ilgili de açıklama yapan Aktaş, Organize Sanayi Bölgesi'nde yatırımcı marifeti ile yapılması düşünülen fuar konusunun tamamen ortadan kalktığını ve Mobilya Kent Projesi'nin teras katında oluşturulacak fuar alanına genel anlamda çok sıcak bakılmadığını belirtti. Aktaş, “İnegöl Belediyemize ait yaklaşık 80 dönümlük arazide 30 dönümden 2 katlı 60 dönümlük bir fuar alanı konuşlandırılmasıyla alakalı avam proje çalışmamız devam ediyor.” dedi. Aktaş, alanın 2015 fuarlarına yetişeceğini söyledi.

Aktaş, fuara sadece 155 firmanın değil tüm İnegöl’ün katıldığını belirterek, bir haftalık süreçte herkesin sorumluluklarını yerine getirmelerini istedi. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER