ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 13:45

İMKB'den emir iptallerine yeni düzenleme


İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) tarafından yapılan yeni düzenleme ile cari fiyatlı emirlerin 30 saniyeye kadar iptal edilmesi veya miktarında ya da fiyatında kötüleştirmeye gidilmesi durumunda alınan ücret mevcut duruma göre 4 kat artırılarak yüzbinde 4'e yükseltildi.
    
İMKB Pay Piyasası Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelgeye göre, cari fiyat kademesinde (en iyi alış veya satış fiyatlı) yer alan emirlerin iptali, miktarını azaltma ve emir fiyatını kötüleştirme uygulamalarına üç aşamalı bir ücretlendirme modeli getirildi.
    
Buna göre emrin sisteme iletilmesinin ardından 30 saniyeye kadar yapılan emir iptalleri, miktar azaltmaları ve fiyat kötüleştirmeleri yüzbinde 4 oranında, 30 saniye ile 1 dakika arasında yapılan aynı değişiklikler için yüzbinde 2 oranında, 1 dakikadan sonra yapılan aynı türdeki değişiklikler için ise yüzbinde 1 oranında ücretlendirme yapılacak.
    
AA muhabirine konuya ilişkin değerlendirme yapana bir aracı kurum yetkilisi de, emir iptalinin sağlıklı ve doğru fiyat oluşumunu engelleyecek şekilde art niyetli olarak kullanılmasını engellemek adına böyle bir düzenleme yapılmasını kendilerinin de istediğini belirterek, ''Bu önlem, özellikle derinliği az olan hisse senetlerinde küçük yatırımcıyı yanıltıcı pasif emirler girilerek hemen ardından bu emirlerin iptal edilmesiyle piyasa bozucu işlem gerçekleştirmeye çalışan kişileri caydırmak adına alınması gereken önlemlerden biriydi'' dedi.
    
Mevcut uygulamada cari fiyat kademelerinde yapılan emir iptali, emir miktarını azaltma ve emir fiyatını kötüleştirme uygulamaları zaman farkı gözetmeksizin yüzbinde 1 olarak ücretlendiriliyordu.
    
Genelgede ayrıca cari fiyat kademeleri dışında kalan fiyat kademelerinde yapılacak aynı tür değişikliklerin mevcut uygulamada olduğu gibi milyonda 2,5 oranında ücretlendirilmeye devam edileceği ve yeni düzenlemenin 3 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe gireceği de bildirildi.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER