ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 11:10

İMKB'de "gong töreni"


İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, endeksler üzerindeki opsiyon sözleşmelerini 2013 yılı başında devreye alacaklarını belirtti.
    
İMKB Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nın (VİOP) gong töreninde konuşan Turhan, daha önce 2013 olmadan bu piyasayı açacaklarını söylediğini ama kimsenin inanmadığını kaydetti.
    
Vadeli işlemlerin ve opsiyonların hayata geçirilmesi için yapılan planlamanın 2005 yılı Eylül ayı olduğunu anımsatan Turhan, bu konuda biraz geç kalındığını söyledi.
    
Bazı basın organlarında İMKB'nin bu konuda acele ettiğine yönelik haberler yer aldığını hatırlatan Turhan, ''Herkesin bu ritme alışması lazım. Bundan sonra böyle olacak. Yapabileceğimiz şeyin sözünü vereceğiz. Söz verdiğimiz şeyi de yapacağız'' dedi.
    
Bunların mütevazi adımlar olduğunu ve önlerinde daha büyük hedefler bulunduğunu vurgulayan Turhan, kısa bir süre içinde endeksler üzerindeki opsiyon sözleşmelerini 2013 yılı başında devreye alacaklarını ifade etti.
    
Mart gelmeden endeksler üzerindeki opsiyonları devreye almış olacaklarını vurgulayan Turhan, sözlerine şöyle devam etti:
     ''Arkasından başka yeniliklerimiz de olacak ama onlar için biraz daha teknoloji yatırımı yapmamız lazım. Şu anda saniyede işleyebildiğimiz emir miktarı 2 bin 500. Bunu inşallah birinci çeyrekte 5 bine çıkarıyoruz. Yani borsanın işleme kapasitesini yüzde 100 artıracağız. Emir girme kapasitesini de 2 katına çıkarttık. Oradaki ücretleri de düşürdük, makul seviyelere getirdik.
     Bundan sonra piyasanın etkin bir şekilde işleyebilmesi için, sermaye piyasasından beklenen ne varsa adım adım sizlerin hizmetine sunmaya başlayacağız. Ama biz bunları yaparken sizler için uygun zemini ve şartları oluşturuyoruz. Bu piyasa sizlersiniz. Bu piyasa sizlerle var. Bu arada ilk gün yaklaşık 2,5 milyon lira vadeli işlem sözleşmesi tek pay senedi üzerinden, 447 bin lira da yani yaklaşık olarak 500 bin lira da opsiyon olmak üzere 3 milyon işlem gerçekleşti.''
    
     -''15 aracı kurum işlem yapıyor''-
    
     İMKB Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Yılmaz ise, piyasa açıldığından bu yana 15 aracı kurumun işlem yaptığını söyledi. İlk gün işlem hacminin 3 milyon lira olarak gerçekleştiğini hatırlatan Yılmaz, bunun 2,5 milyon lirasının vadeli işlemde, 500 bin lirasının da opsiyon sözleşmelerinde gerçekleştiğini anımsattı.
     İşlemlerin düzenli bir şekilde gerçekletiğini aktaran Yılmaz, bu dönemde yabancı yatırımcılar tatilde olduğu için esas işlem hacminin Ocak'tan sonra olmasını beklediklerini dile getirdi. Ocak'tan sonra işlem hacminde çok ciddi bir artış beklediklerini vurgulayan Yılmaz, piyasanın spotu yakalamasının bir kaç yılı alacağını da sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER