ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2013 Pazartesi 22:04

IMF'den Bosna-Hersek'e "kamu harcaması" uyarısı


Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti, Bosna-Hersek'i oluşturan iki entiteden biri Bosna-Hersek Federasyonu Meclisi temsilcileriyle görüştü.
     IMF Bosna-Hersek Misyon Şefi Ron Van Rooden, başkent Saraybosna'daki görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Bosna-Hersekli yetkililerle emeklilikle ilgili yeni kanun, IMF ile ilişkiler ve geçtiğimiz günlerde Bosna-Hersek Federasyonu hükümetine karşı yapılan güvensizlik oylaması konularını görüştüklerini söyledi.
     Geçen dönem başta bütçenin yürürlüğe girmesi olmak üzere ülkenin bu entitesinde önemli bir ilerleme kaydedildiğini vurgulayan Rooden, ancak bu ve diğer ilerlemelere rağmen, emeklilere daha uygun koşullar kazandıracak geniş kapsamlı yeni kanunun onaylanması sürecinde hiçbir adım atılmadığına dikkati çekti.
     Görüşmede, federasyonda yaşanan hükümet krizi ve güvensizlik oylamasının da gündeme geldiğini ifade eden Rooden, hükümetin IMF'ye karşı sorumlulukların yerine getirilmesinde sorun yaşanmayacağına dair güvence aldıklarını kaydetti.
     Bosna-Hersek Federasyonu Temsilciler Meclisi Dönem Başkanı Fehim Şkalyiç de bugünkü olağan danışma görüşmelerinde IMF düzenlemeleri hakkında bilgilendirildiklerini söyledi.
     Başta emeklilik harcamaları olmak üzere, genel anlamda kamu harcamaları yeniden gözden geçirilmeden yeni bir borçlanma olamayacağı konusunda IMF heyetinin uyarıda bulunduğunu belirten Şkalyiç, şöyle konuştu:
     "Aynı zamanda teker teker gruplara yönelik çözümlerin de IMF ile Bosna-Hersek arasındaki stand-by düzenlemesine zarar verebileceği konusunda da uyarı aldık. Bu gerçekten Bosna-Hersek için iyi olmaz. Biz de sayın Rooden'e, emeklilere daha uygun şartlar kazandıracak yeni kanunun şu anda meclis sürecinde olduğunu ilettik. Kendileri de bize bu süreci, IMF tarafından önerilen ve 15 Mart'ta onaylanacak çok kapsamlı yeni yasanın kabulüne kadar ertelememizi söyledi."
     Şkayliç, ilerleyen dönemde de meclis temsilcileriyle IMF yetkilileri arasında görüşmelerin süreceğini belirtti.
     Bosna-Hersek Merkez Bankası verilerine göre, ülkenin 2012 yılının son çeyreği itibarıyla sadece IMF'ye toplam borcu yaklaşık 490 milyon avro, toplam dış borcu ise 3 milyar 660 milyon avro.
     Bosna-Hersek Meclisi, geçen Aralık ayında kabul ettiği 2013 yılı bütçesinin 402 milyon 346 bin avroluk kısmını dış borçların ödenmesi için ayırmıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER