ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 17:13

İmalat sanayi kapasite kullanımı arttı


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, reel sektörün geleceğe dönük güveninin artmaya başladığını, Avrupa'daki kriz çözüldükçe daha da artacağını belirterek, ''Bugün açıklanan verileri de bu perspektifte değerlendirmek ve büyük resmin sadece bir parçası olduğunu düşünmek gerekir'' değerlendirmesinde bulundu.
    
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankası tarafından açıklanan Ocak Ayı Kapasite Kullanım Oranını değerlendirdi.
    
Ergün, İmalat Sanayi Kapasite Kullanım oranlarının 2013 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,2 azalarak 72,4 seviyesinde gerçekleştiğini, imalat sanayi kapasite kullanımının bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 2,3 azaldığını anımsattı.
    
Hükümet olarak Orta Vadeli Program'da büyüme hedefini net bir şekilde ortaya koyduklarının altını çizen Ergün, ayrıca çeşitli açıklamalarında ülke büyümesinde kompozisyonun değişeceğini ve bu yıldan itibaren iç talebin de büyümeye pozitif katkı yapmaya başlayacağını, ihracatın ise artacağını ve büyümenin ana belirleyici unsurları arasında olmaya devam edeceğini söylediklerini belirtti.
    
Aynı zamanda gelişmiş ülkelerden özellikle de Avrupa'dan gelen verilerin en önemli risk unsurunu oluşturduğuna işaret ettiklerine değinen Ergün, şunları kaydetti:
    
''Şu an gelinen noktada yavaş olmakla birlikte Avrupa'nın risklerinden kurtulmaya ve reel sektörünü canlandırmaya başladığını görüyoruz. Euro Bölgesi ülkeleri için alınan öncü göstergeler çeşitli yapısal sorunların çözülmeye başlandığını ve bunların sonuçlarının ekonomiye yavaş yavaş yansımaya başladığını gösteriyor.
    
Türkiye gelişmiş ülkelerin sorun yaşadığı bir dönemde popülist yaklaşımlardan uzak durmuş aksine makroekonomik temelleri ne pahasına olursa olsun korumuştur. Üstelik Türkiye'nin olumsuz şoklara karşı elinde birçok enstrümanı da mevcuttur. Bir başka deyişle Türkiye iç ve dış şoklara karşı da dayanıklılığını artırmıştır. Bu durum Türkiye'nin hem yerli yatırımcılar hem de uluslararası yatırımcıların gözündeki güvenilirliğini artırmıştır. Bu güvenle Türkiye son dönemde yine yatırımların tercih noktası olmaktadır. Üstelik reel sektörün geleceğe dönük güveninin de artmaya başladığını görmekten çok mutluyuz. Avrupa'daki kriz çözüldükçe bu güvenin daha da artacağını, beklentilerin daha da olumlu olacağından eminiz. Bugün açıklanan verileri de bu perspektifte değerlendirmek ve büyük resmin sadece bir parçası olduğunu düşünmek gerekir.''
    
Tüm makro tedbirlerin yanında, mikro ölçekli veya çeşitli sektörlere özgü adımları da atmaya devam ettiklerini belirten Bakan Ergün, son olarak Seramik Sanayi Strateji Belgesini açıkladıklarını, önümüzdeki hafta ise Elektrik Elektronik Sanayi Strateji Belgesi'ni sanayiciler ve kamuoyu ile paylaşacaklarını bildirdi.
    
Nihat Ergün, açıklamasında, ''Tüm aktörler için önemli olan bu yol haritaları, reel sektörün küresel rekabet gücünü artıracaktır. Rekabet gücü artan reel sektörümüz de ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmasında kilit rol oynayacaktır'' değerlendirmesinde bulundu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER