ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mart 2013 Perşembe 17:01

İlk gongu başbakan çalacak!


 Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Borsa İstanbul'un ilk gongunun, 5 Nisan'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından çalınacağını bildirdi.
     Babacan, Ankara Ticaret Odası'nın Olağan Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, yeni Sermaye Piyasası Kanunu'nun çok önemli olduğunu söyledi.
     Ali Babacan, Türkiye'nin bankacılık sisteminin büyük olmasına karşılık, sermaye piyasasının çok zayıf olduğunu belirtti. Kaynak denilince herkesin banka kredisini anladığını ifade eden Babacan, gelişmiş bir sermaye piyasası olması durumunda çok farklı ortaklık modelleri ile daha geniş ortaklık zeminleri kurma imkanı olduğunu vurguladı. Bununla ilgili dünyada çok ciddi bir birikim olduğunu kaydeden Babacan, bankaların kredi şeklinde değil, geniş tabanlı ortaklıklar, hisse satışı şeklinde kaynak bulma imkanları olduğunu belirtti.Babacan, yeni yasal mevzuatın bunun önünü açtığını bildirdi.
    
     -''İlk gongu Başbakan Erdoğan çalacak''-
    
     Borsa İstanbul'un ilk gongunun 5 Nisan'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından çalınacağını belirten Babacan, İMKB'yi, altın borsasını ve bütün borsaları aynı çatı altında topladıklarını kaydetti. Ürüne dayalı, elektriğe dayalı menkul kıymetlerin hepsinin Borsa İstanbul çatısı altında toplandığını anlatan Babacan, ''Bir bakıma Türk sermaye piyasalarının hem içeriye hem dışarıya bakan tek yüzü olacak bu borsa'' dedi. Babacan, söz konusu borsanın Ankara'ya, İzmir'e birer şubesini açacaklarını açıkladı.
     Sermaye Piyasası Kurulu'nu (SPK) sıfırdan yeniden oluşturduklarını ifade eden Babacan, Türkiye'de sağlıklı bir kalkınma için sermaye piyasalarının da en az bankacılık kadar güçlenmesi gerektiğinin altını çizdi.
     Ayrıca ihtisas mahkemeleri kuracaklarını bildiren Babacan, sermaye piyasalarında ya da sigortacılıkta çıkan ihtilafların direk götürüleceği ve alanda uzmanlaşmış savcıların ve hakimlerin yer alacağı ihtisas mahkemeleriyle birlikte daha hızlı çalışılacağını, çabuk ve tutarlı kararlar alınacağına inandığını söyledi.
    
     -İstanbul Tahkim Merkezi-
    
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) yönetiminde ağırlıklı olarak yer alacağı İstanbul Tahkim Merkezi'nin kurulmasına ilişkin tasarıyı TBMM'ye gönderdiklerini belirten Babacan, şunları kaydetti:
     ''İstanbul Tahkim Merkezi'nde, özel sektör ağırlıklı bir yapıyla ihtilaflar önce oradaki hakem müessesiyle çözülecek. İnşallah iyi kurgulanırsa ve oraya giden konular hızlı ve acil bir şekilde çözülürse, güven oluşturulursa biz bu tahkim merkezinin mahkemelerimiz üzerindeki yükün önemli bir kısmını alacağını düşünüyoruz. Bizde hakimlerimiz, savcılarımız hep hukukçudur. Avrupa'ya, dünyaya bakın çok farklı formasyondan gelen kişiler de hakim, savcı olabiliyor. Hele de o sektörün içindeyse ve damdan düştüyse çok daha çabuk kavrayabiliyor konuları. İstanbul Tahkim Merkezi, bu açıdan daha damdan düşmüş, daha bir konulara fiilen yakın kişilerden oluşacağı için iyi çalışacağını ümit ediyoruz.''
    
     -Kredi Kayıt Bürosu-
    
     Kredi Kayıt Bürosu'na da değinen Babacan, 2008'den bu yana tüm vatandaşların ve şirketlerin banka kredi ilişkilerini, kredi kartı, çek ve senet işlemlerini toparlamış olduklarını söyledi. En son teknolojiyle donatılmış bilgi işlem sistemiyle bütün bu verilerin artık bilgisayar sisteminde hazır olduğunu dile getiren Babacan, şöyle devam etti:
     ''Ama bu bilgiler aynı zamanda kişisel bilgi ve ticari sır niteliğinde. Bu çalışmalar sırasında bize gelen önerilerden biri şuydu; 'bunun hepsini açalım.' Dedik ki bunun hepsini açınca ne bankacılık sırrı kalır, ne ticari sır kalır. Bizim dededen, babadan öğrendiğimiz, ticaret sırdır. Herkesin her türlü bilgisi ortalığa dökülürse o da doğru değil. Birine vadeli mal mı satacaksınız, çek-senet mi alacaksınız- Şimdiye kadar Merkez Bankamızda tutulan sicil, dönen çek ve protestolu senetti. Sadece negatif sicil tutuluyordu. Hayatı boyunca bir esnafımızın 3 çeki döndüyse kara listede bulunuyordu. Halbuki yeni sistemde ödenen çekler de var. Belki ömrü boyunca 3 tane çek yazdı 3'ü de döndü ya da 10 bin çek yazdı 3 döndü, 9 bin 997'si ödendi. Arada çok büyük fark var. İşte bütün bu bilgi artık hazır.''
     Bunu ilk önce şahıslara açtıklarını belirten Babacan, şu anda şahıslar bazında cep telefonundan ya da internet bağlantısı olan bilgisayardan bu bilgiye rahatlıkla ulaşılabildiğini söyledi. Şirketlerle ilgili yetkilendirme konusunu da TOBB ile çözdüklerini ifade eden Babacan, TOBB'un bütün odalarına bir form doldurarak müracaat edildiğinde şirketin sisteme üye kaydedileceğini belirtti.
     Bu sistemlerin ticaret hayatının önemli şekilde değiştireceğine inandığını belirten Babacan, ''Herkesin çabası kredi sicilini temiz tutmak yönünde olacak. Bana göre kredi sicilini temiz tutma çabası ve onun caydırıcılığı, inanın hapis cezasından çok daha kuvvetli bir caydırıcılık. Bunu inşallah yıllar geçtikçe çok daha iyi fark edeceğiz'' dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER