ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2014 Cumartesi 12:17

İkinci el otomobilde beklenen hareketlilik yok

İkinci el otomobilde beklenen hareketlilik yok

Galericiler, ikinci el oto satışında geçmiş bayramları adeta mumla arıyor.


Bayram öncesi satışlarda hareketliliğin eskiye göre önemli oranda azaldığını belirten galericiler, yüksek modelli ve orijinal araçların daha hızlı satıldığını ifade ediyor.

Konya Oto Galericiler Odası Başkan Adem Uzman, çeşitli sebeplere bağlı olarak Ramazan Bayramı öncesinde bekledikleri hareketliliği yaşayamadıklarını anlattı.

Eski bayramların daha hareketli geçtiğini dile getiren Uzman, galericilerin satışlarının düşmesinde bankaların sıfır kilometre araçlara sağladığı krediler, internet üzerinden yapılan satışlar, oto kiralamaların artması, sosyal ve ekonomik alanda yaşanan gelişmelerin ekili olduğunu vurguladı.

Uzman, şöyle konuştu:

"Beklediğimiz o işler ve hareketlilik artık yok. Önceki bayramlara göre piyasa yüzde 50 daha düşük. Yani o bayramlarda istenilen hareketlilik yok. Bu dönemlerde gurbetçiler gelir. Gurbetçiler izin süresince kullanmak için bayramdan bir süre önce araba alırdı. Bu tür müşteriler de çok kalmadı. Araç kiralama firmaları da bu işleri elimizden aldı gibi. Gidip oradan bayram süresince ya da aylık olarak aracını kiralıyor. Bu da olumsuz etkiledi."

- Araç "temizse" hızlı gidiyor

Yaşanan hareketsizliğe rağmen modelli ve orijinal araçların daha hızlı şekilde satıldığını belirten Uzman, "Düzgün bir araç varsa o kolayca satılıyor. Aracın ufak tefek masrafları varsa o pek satılmıyor, zorluyor. Şu anki piyasa böyle. Yani güzel bir araç varsa, hasarı olmayan, çok kilometre yapmamış, pert kaydı olmayan araç satılıyor" diye konuştu.

Konya'da yaklaşık 500 oto galerisi bulunduğunu ve odaya kayıtlı olanlarının sayısının ise 190 olduğunu ifade eden Uzman, bir kısmının da ticaret odasına kayıt yaptırdığını aktardı.

Tamirciden kaportacıya, bakkaldan tesisatçıya hatta öğretmene kadar başka mesleklerden birçok kişinin internet üzerinden araç alım satımı yaptığını anlatan Uzman, şunları kaydetti:

"Şimdi herkes kendi aracını internet ortamında satıyor. Mesleğinin dışında ikinci iş yapmak isteyenlerin aklına ilk olarak oto alım satımı geliyor. Besici, tesisatçı, bakkal veya başka mesleklerden oto alım satımı yapanlar var. Galerici esnafına bunun zararları oldu. Kaçak olarak yapanlar var. Onların takipleri yapılması lazım. Hiç kayıt olmadan dışarıda satış yapıyorlar. Aslında, en güzeli galeriden araç almaktır. Çünkü, karşısında bir muhatap vardır ve aracı çıplak gözle görebilir. Aracı gider sanayide, serviste gösterebilir. Doğru olan bu aslında."

- Eski bayramlara göre durgun

Konya Ticaret Odası Oto Galericiler Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Akkese de eski bayramlara göre durgun bir dönem geçirdiklerini söyledi. Akkese, geçmişe göre galericilerinin bayram öncesi satışlarında yaklaşık yüzde 20'lik bir azalma olduğunu dile getirdi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER