ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 13:27

İki ülke arasındaki ticareti yetersiz buldu


Makedonya Ekonomi Bakanı Valon Saracini, işbirliği imkanlarını görüşmek üzere Bursa’ya geldi. Vali Vekili Vedat Müftüoğlu’nu ziyaret eden Saracini, ülkesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini arzuladıklarını ifade etti.

Makedonya Ekonomi Bakanı Valon Saracini, Türkiye ile Makedonya arasındaki iş birliğinin yetersiz olduğuna dikkat çekerek, Türk yatırımcısını ülkelerinde görmek istediklerini anlattı. 2013 yılının ilk 8 ay içinde Türkiye ile Makedonya arasında 500 milyon dolar civarında bir ekonomik iş birliği gerçekleştiğinin dile getiren Saracini, "Siz Türkiye'den Makedonya'ya 380 milyon dolar kadar ihracat yapıyorsunuz. Biz de 120 milyon ihracat yapıyoruz. Bu çok az bir rakam.” şeklinde konuştu.

Makedonya'nın ithalat ve ihracatının AB ülkelerine dönük olduğunu söyleyen Saracini, “Kendi ürettiklerimizin yüzde 65'ini AB'ye ihraç ediyoruz. Sırbistan ve Kosova üzerinden de AB'ye ihraç edilen Makedonya malları ise yüzde 90 civarında. AB'deki en küçük bir kriz bile bizi olumsuz yönde etkiliyor. AB'deki 2009 ve 2011 yılındaki kriz maalesef Makedonya'yı da olumsuz etkiledi. Ortadoğu ve Türkiye'de bu dönemde bir artış görüldü. AB'de düşüş, Türkiye'de ise çok büyük bir yükseliş kaydedildi. Yüzde 7'ye kadar bir artış var. Bizim mallarımızın Türkiye ve Azerbaycan gibi ülkelere dönmesi lazım." diye konuştu.
Makedonya'daki şirketlerin küçük ölçekli olduğunu, bu yüzden Türkiye'nin desteğine ihtiyaç duyduğunu kaydeden Saracini, şunları kaydetti: “Türkiye'deki ticaret odaları ile iş birliği kurmaları gerekiyor. Bugün BTSO'daki sunumda Makedonya ve Türkiye arasında bir iş birliği anlaşması imzalanmasını istiyoruz. Onlardan talebim Üsküp'e gelip orada bu anlaşmayı imzalamaları. AB piyasasını Makedonya üzerinde kullanmanızı istiyoruz. Bizi bir çıkış kapısı olarak görebilir ve kendi malınızı AB piyasasına sunabilirsiniz."

Vali Vekili Müftüoğlu da, "Burası doğru adres, 500 milyon dolarlık bir iş birliğimiz var. Bu oran daha da artmalı. İş birliğimizi daha da güçlendirelim. Bu rakamlar daha da yukarı gitmeli. Bu konuda biz her türlü destek vermeye hazırız." ifadesini kullandı.
Konuşmaların ardından Vedat Müftüoğlu, konuk Bakan Valon Saracini'ye İznik çinisi hediye etti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER