ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 18:38

IKEA’ya KRV’de kolay izin yok


İsveç merkezli mobilya devi IKEA, Almanya'nın Wuppertal şehrine mağaza açamıyor. Dünyanın hemen hemen her yerinde mağazası bulunan şirket, Almanya’nın en büyük eyalet hükümetine takılıyor. Wuppertal bölgesinde mağaza açmaya çalışan şirkete Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyalet hükümeti ,kentte diğer mağazalara zarar verir düşüncesiyle engel oluyor.

Mağazada satılan ürünlerin yüzde onunun kentteki mevcut mağazalarda da satıldığı kanısında olan KRV’li siyasiler, Wuppertal-Dreigrenzen civarlarında inşa edilmek istenen mağazanın ayrıca çok fazla gürültü çıkaracağından korkuyor.

Önümüzdeki ay konuyu gündemine taşıyacak olan il meclisi, eyalet hükümetinin vetosuna karşı koymak istiyor. Meclisin bunun için dava açması bekleniyor. Bu durumda İdari Mahkeme’nin konuya el atması gerekecek. İl meclisinin düşüncesi ise bu tür mağazanın büyük vergi gelirleri getireceği. IKEA Almanya Sorumlusu Peter Betzel ülkede 20 ila 25 IKEA mağazası açmayı hedefliyor. KRV’nin çıkardığı engelleri de Avrupa Birliği Komisyonu’nun denetlemesini istiyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER