ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 13:53

İhracatta tekstil lokomotif sektör oldu

İhracatta tekstil lokomotif sektör oldu


Türkiye’de geçen yıl ihracatını en fazla artıran ikinci birlik olan Güneydoğu Anadolu ihracatçı Birlikleri'nin (GAİB) bu başarıya ulaşmasında tekstil ve ham maddeleri, lokomotif sektör oldu.

        Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu, yaptığı açıklamada, 2012 yılında 162 ülkeye toplam 2 milyar 433 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini bildirdi.

        Konukoğlu, GAİB tarafından yapılan ihracatın içerisinde yüzde 29,6 pay aldıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti: ‘’Birliğimiz Ocak-Aralık 2012 döneminde tekstil ve hammaddeleri olarak 2 milyar 433 milyon 175 bin dolarlık ihracata imza attı. İhracatımızda ilk sırada, 798 milyon dolar ile Irak yer aldı. Bu ülkeyi, İtalya ve İngiltere takip etti. Birliğimiz 2012 yılında 162 ülkeye tekstil ihracat gerçekleştirdi. İhracatımıza Güneydoğu Anadolu Bölgesi açısından baktığımızda Türkiye genelinde 2. sırada yer alarak, bölgemiz önemli bir başarıya imza atmıştır.’’

        "2013 yılında ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmayı ve geçen yılın üzerinde satış yapmayı hedefliyoruz." diyen Konukoğlu, mevcut pazarlarının yanı sıra yeni alternatif pazarlara girme çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Tekstil sektöründe üretimden ihracat sürecine kadar her aşamada kalifiye eleman ihtiyacına işaret eden Sami Konukoğlu, nitelikli eleman yetiştirme çalışmalarının sürdüğünü anlattı. Konukoğlu, 2013 yılının daha verimli geçeceğine inandığını sözlerine ekledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER