ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 11:38

"İhracatçılarımız canla başla hedefe kilitlendi"


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Dış Ticaret Beklenti Anketi’nin 2013 yılı ikinci ssçeyrek sonuçlarına ilişkin, “Sonuçlar ihracatçılarımızın Türkiye’nin ihracat hedefine kilitlendiğini, pek çok olumsuzluğu rağmen, gerek 2013 yılı gerekse 2023 yılı hedeflerine inandıklarını ve bu hedeflere erişmek için canla başla çalıştıklarını göstermektedir.” dedi.

İhracat Beklenti Endeksi, 2013 yılının 2. çeyreğinde 2013 yılının birinci çeyreğine göre 20,4 puan artarak 122,1 seviyesine ulaştı. Endeksteki artış geçen yılın aynı dönemine göre 7,1 puan oldu. Anket sonucunu değerlendiren Bakan Çağlayan, şunları aktardı:

“Ankette; tüm ülkelere ihracat artışı beklentisinin güçlenerek sürmesinin yanında, özellikle Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine yapılacak ihracat artış beklentisinin 10 puan üzerinde yükselmesi önemli bir veridir. Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine, yani geleneksel pazarlarımızda ihracat beklentisinin 10 puanın üzerinde artması, özellikle Avrupa pazarının canlanacağına işaret etmektedir ki, bu da 2013 yılı ihracat hedefi olan 158 milyar doları gerçekleştirmede etkili olacaktır. Afrika ülkeleri ile Çin, Türkmenistan, Kazakistan, Singapur, Hindistan gibi Diğer Asya ülkelerine yapılan ihracatın artacağı beklentisinin yaklaşık 5’er puan, Amerika ülkeleri ile Türk Cumhuriyetlerine yapılan ihracatın artacağı beklentisinin ise yaklaşık 7’şer puan artış kaydetmesi 2013 yılı ihracat hedefimize rahatlıkla ulaşmamızı sağlayacaktır.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER