ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 17:17

İhracatçıdan, Başbakan'ın 'TL Zone' önerisine tam destek

İhracatçıdan, Başbakanın TL Zone önerisine tam destek

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği 'TL Zone' (bölge) düşüncesini ihracatçılar olumlu karşıladı.


Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği 'TL Zone' (bölge) düşüncesini ihracatçılar olumlu karşıladı. Sektörün önde gelen aktörleri, söz konusu düşünceyi uygulamaya koyulduğunda bölge ülkelerle ticaretin kolaylaşacağını; TL’nin değerinin ve itibarının artacağını ifade etti. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği (OAİB) Adnan Dalgakıran ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, 'TL Zone’un, ekonominin kura karşı kırılganlığı ile ihracata olumlu etkisi olacağında hemfikir.
    
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’nın Berlin şehrinde konuk olduğu bir toplantıda TL Zone düşünecesini açıkladı. Ardından, “Artık para konusunda da Avrupa Birliği (AB) kendini check edecek. Eurozone'da yer alıp almamayı tartışacak. İngiltere yerini almadı, şu anda da halinden memnun. Örnekse buyrun, böyle bir durum var." dedi. Erdoğan’ın TL konusundaki bu açıklamasına ihracatçıdan destek geldi. Konuyla ilgili Cihan'a değerlendirmelerde bulunan İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, TL Zone’un Türkiye’nin, ekonominin ve ihracatın yararına olacağını; lirayı saygın kılacağını vurguladı. Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği (OAİB) Adnan Dalgakıran ise ortak para biriminin Türkiye’yi ve bölge ülkeleri güçlendireceğini, bunalımlardan koruyacağını belirtti. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Yardımcısı Dursun Topçu da “TL Zone, Irak, İran ve Rusya gibi yakın ülkelere ticareti kolay kılar, artırır. Ayrıca kur artışı, parite oynamalarından kaynaklanan kaygıları sona erdirir.” ifadelerini kullandı.

        Türkiye‘nin önde gelen birlik başkanları ve oda temsilcilerinin konu ile ilgili değerlendirmeleri şöyle:
        
İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi: “Bu konuda Sayın Başbakan’ın ifadelerini destekliyoruz. Lokal paralar ile ithalat ve ihracat yapılması Türkiye’nin geleceği için önemli. Bu konuda yürütülen faaliyetler de var. Umuyorum bürokrasiye takılmadan sonuçlandırılacak. Kuşku yok TL Zone; ihracat için, Türkiye için, gelecek için önemli bir şey, büyük bir vizyon. TL Zone ile Türkiye nin 2023 için belirlediği 500 milyar dolar hedefini aşarız; ama uygulanırsa. Evet, TL Zone, büyük bir vizyon ama burada uygulama namına adılacak adımlar önemli. Bu adımlar atılırsa 2023 için koyulan 500 milyar dolar hedefine gülenlerin tahmin edemeyeceği rakamları yakalarız.”
        
OAİB Başkanı Adnan Dalgakıran: “TL Zone, TL’nin hâkim para haline gelmesi adına, ekonomimiz adına olumludur. Malum, Yunanistan ekonomik bunalımda, Euro kullandığı için sorunları aşamıyor. Euro’dan çıkmayı arzu ediyor. Bu dönemde bizler, AB’nin maruz kaldığı sıkıntılardan dolayı TL’nin daha yaygın hale gelmesine, bölgede kullanılmasına sıcak bakıyoruz. TL Zone, Türkiye, ekonomisini güçlü kılacak, bölgede önemli bir ülke olacaksa olumludur. En önemlisi TL Zone, Türkiye’nin değişen ekonomik şartlara karşı daha esnek olmasına imkân tanır. Yani güvenilir para birimi olması da, dış sermayenin girişi adına, TL’nin güçlenmesi namına önemli. Onun dışında büyük beklentiler olmamalı. Türkiye ekonomisini güçlendirmek güçlü üretim yapısının oluşması ile mümkündür. Bu üretim yapısı katma değerli olmalı. Onun için üretime yönelik politikalar daha geliştirilmeli. Orta vadeli hedefler oluşturulmalı. Yoksa türkiye orta gelir tuzağından bu üretim şekliyle kurtulamaz.”
        
İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu: “TL Zone ancak bölge ülkeler ile olur. Ortak para birimi makul bir uygulama olur. İpler bizim elimizde olacak ise iyi. Burada önemli olan ilgili ülkelerin ortak para birimine uyumudur. TL Zone, ticaretimizin fazla olduğu Irak, İran ve Rusya gibi ülkelerle ticareti kolay kılar, artırır. Bu anlamda olumlu. Bir defa kur artışı, parite oynamalarından dolayı ileri dönük kaygılar söz konusu olmayacak. Bu anlamda da olumlu. AB üyelerinden İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın bunalımdan kurtulamamalarının nedeni Eurozone’da ipin ucunun bu ülkelerde olmamasından kaynaklanıyor. TL Zone’da uygulama önemli. Ortak para birimine dahil olacak ülkelerin uyumu önemli. Eğer hayata geçerse paramızı değerlendirir, güçlendirir. En mühimi itibarını artırır.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER