ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 15:08

İhracatçı yüzde 3 büyümeyi olumlu buldu


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin 2013 Ocak-Mart döneminde yüzde 3 büyümesini olumlu bulurken, “2023 hedeflerimiz için daha yüksek büyüme oranlarıyla yola devam etmemiz gerek.” dedi.

Mehmet Büyükekşi, büyüme rakamları ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti:

“Dünya ekonomilerinde büyüme tahminlerinin aşağı çekildiği bir konjonktürde, Türkiye’nin yakaladığı yüzde 3 büyüme rakamını oldukça başarılı ve önemli görüyoruz. Uluslararası Para Fonu (IMF) bu sene için küresel ekonomik büyüme tahminini aşağı yönlü revize ederek yüzde 2,8’den yüzde 2,6’ya çekerken, pek çok ülkenin büyüme tahminini de indirdi. Diğer taraftan Euro bölgesi son altı çeyrektir küçülüyor. Böyle bir ortamda Türkiye ekonomisi yüzde 3 büyüyerek dünya ekonomilerinden olumlu anlamda ayrıştı.

Türkiye’nin daha güçlü büyümesi için, iç tüketim ve ihracat dengesini yakalayarak çift kanatlı bir büyüme modelini kararlılıkla uygulaması gerekiyor. İç tüketimin büyümeye katkısının 2,1 olduğu bir dönemde ihracatın katkısı sıfıra yakındı. Büyümeye, geçen sene olduğu gibi, ihracatın daha fazla katkı vermesini temenni ediyoruz, bunun için de hem dış piyasalarda şartların iyileşmesini bekliyoruz hem de içeride ihracat odaklı siyasete ağırlık verilmesini talep ediyoruz.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER