ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2014 Cuma 10:23

İhracatçı: Talebimiz rekabetçi bir kur

İhracatçı: Talebimiz rekabetçi bir kur


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Euro ve doların bu seviyelerinden memnun olmadıklarını vurgularken, “Talebimiz rekabetçi bir kur. Bu anlamda öngörülebilirliği, istikrarı artıracak adımlar atılmalı.” uyarısında bulundu.

Mehmet Büyükekşi, ihracat adına 2013 rakamlarını, 2014 hedeflerini basın toplantısı ile açıkladı. Toplantıda geçen sene 151,7 milyar dolar ihracat yapıldığını aktaran Büyükekşi, “31 Ocak’ta Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamları beyan edilecek ve ihracat 152 milyar doları yakalayacak.” dedi. İhracatta ilk sırayı 21,3 milyar dolar ile otomotiv sektörünün aldığını; ardından 17,4 milyar dolar ile kimya ve 17,3 milyar dolar ile giyimin geldiğini belirtti. Türkiye’nin en çok satış yaptığı ülkeleri de 13,3 milyar dolar ile Almanya, 11,8 milyar dolar ile Irak ve 8,5 milyar dolar ile İngiltere olarak sıraladı.


2014 İHRACAT HEDEFİ 166,7 MİLYAR DOLAR

2014 hedeflerine de değinen TİM Başkanı, bu sene için 166,7 milyar dolar ihracat öngördüklerini bildirdi. Doların değerini 2,12 lira, Euro’nun değerini 2,80 lira, büyüme oranını yüzde 3 olarak tahmin ettiklerini duyurdu. Şu aşamada kurda dalgalanmanın çok olduğundan yakınan Mehmet Büyükekşi, “Biz, kurun bu seviyelerinden memnun değiliz. Talebimiz ekabetçi bir kur. Bu anlamda öngörülebilirliği, istikrarı artıracak adımlar atılmalı. Şu muhakkak FED kararı ve siyasi gerilim kur artışında önemli rol oynuyor. Hali ile bu dalgalanma ihracatçıya zarar veriyor.” ifadelerini kullandı.

Büyükekşi, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 2014 büyüme tahminlerini artırdığını, dünya için yüzde 3,1, ileri ülkeler için yüzde 2,2 olarak yenilediğini dile getirdi. Bu tahminlerin ihracatçının planlarına olumlu katkı yaptığına temas etti. Dünya için en önemli riskleri; FED’in likidite sınırlama kararı, İran odaklı gerilimler, Avrupa’da kimi ülkelerin artan borçları olarak saydı.

‘LİKİDİTE YÖNETİMİNE ÖNEM VERİN’ UYARISI

TİM Başkanı Büyükekşi, ihracatçı firmalara ise “Likidite daralmaları olabilir, bu nedenle likidite yönetimine nakit akışına önem verin. Emtia fiyatları gerileyeceğine de ihtimal veriliyor. Onun için firmalar stok yaparken ürün fiyatlamalarını temel almalı. Dışarıda fiyat baskısı devam edeceği için katma değerli ürün üretimine yönelin.” diye seslendi. Büyükekşi, 2002’de yana ihracat artışının yüzde 14 olduğunu ifade etti. 500 milyar dolar hedefini yakalama adına ihracat artışının yüzde 12 olmasını savundu. Birim ihracat fiyatını 1,47 dolardan 3 dolara getirmek gerektiğini de ekledi.

Büyükekşi, toplantıda soruları da cevapladı. “Daha evvel Türkiye’nin yeni bir ekonomi anlayışına gerek duyduğunu dillendirdiniz, bunun açıklaması nedir?” sorusuna Büyükekşi, “Yeni ekonomik bakış ile anlamamız gereken ihracatın büyümeye olumlu katkı sunacağı sanayi üretimidir. Avrupa Birliği bunalımından pek yara almayan bir Almanya var, ortada. Almanya, en çok ihracat yapan en çok üretime odaklı ülke. Orada inovasyon, Ar-Ge en iyi seviyede. Yani Türkiye için de böyle bir anlayışa gerek var." karşılığını verdi.

‘2023 hedefinin yakalanamayacağı‘ iddiaları sorulan Büyükekşi, “2023 hedeflerinde sapma olmayacaktır. 500 milyar dolar hedefi için eylem planları var. Yani yapılacaklar belli, onda sapma olmaması gerekiyor. İhracatın milli gelirde payı şu an yüzde 19. 2023 hedefimiz yüzde 25. Yani bizim milli gelirde ihracatın payını artırmamız gerekiyor." dedi.

TİM Başkanı, kur ile ilgili bir soruları da şöyle cevapladı:

"Burada bizim rahatsızlığımız önümüzü görememek. Dolar 2,30 lira olarak devam etse ihracatçı maliyetini ondan yapacak, parasını tahsil edecek. Ama doların seçimin ardından 2 liraya inmeyeceğini kim garanti edebilir? Türkiye’de dalgalı kur uygulanıyor. Yani şu an ihracatçı maliyetini yaptı, her şeyini ona göre ayarladı. Bizim temennimiz kurun öngörülebilir ve istikrarlı olması. Bu nedenle Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapmama kararını onaylıyoruz. Kurun ihracata etkileri 1-2 ay içinde belli olur. Burada uygun olan ithalatta fren yapmak olacaktır. Hiç ihracat yapmayan firmalar ‘ihracatı nasıl yaparım’a bakmalı. Bundan böyle ihracat önemli olacak. Artık ‘ ben ithalat yapar, Türkiye’de satarım’ anlayışı bırakılmalı, ‘nasıl ihracat yaparım’a bakılmalı."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER