ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 15:26

Iğdırlı çiftçi, yetiştirdiği organik karpuzları Avrupa'a ihraç ediyor

Iğdırlı çiftçi, yetiştirdiği organik karpuzları Avrupaa ihraç ediyor


 Iğdır’da 5 yıl önce çiftçilik yapmaya başlayan Alican Açkan, 60 dönüm arazi üzerinde organik tarım yaparak, şehirdeki diğer çiftçilere örnek oluyor. Ürünleri bölge illerin yanı sıra Avrupa ülkelerine ihraç eden Açkan, doğal olmasına ciddi önem veriyor.

Çiftçilik yapmaya ilk olarak küçük bir arazi parçası üzerinde yaptığını ifade eden Açkan, "Küçük arazi üzerinde yaptığım çiftçiliğimi büyütmek istedim. Bu amacıma ulaştım ve bugün çok sayıda organik ürün üretip bölgedeki illere ve yurt dışına ihraç ediyorum." dedi.

Ürettiği organik ürünlerle kentteki diğer çiftçilere de örnek olduğunu belirten Açkan, şunları söyledi: "Bu işi ilk yaptığımda çevremdekiler pes edeceğimi söylüyorlardı. Ama ben organik ürün bulma sıkıntısı çektiğim için kararlıydım. Bu işi yapmaya devam ettim ve başarılı oldum. Ürettiğim ürünleri devlet yetkililerine hediye gönderdim. Burada ürettiğim ürünlerim yüzde 100 organik ürünler ve bu ürünler marka haline gelmiş durumda. Ürünlerimi Almanya’ya Rusya’ya ihraç ediyorum bunun yanında Kars, Ağrı, Ardahan, Erzurum, ve bir çok ildeki manav ve toptancılar beni tanıyor. Tarlamda yetiştirdiğim karpuzlar ortalama olarak 30-35 kilo ağırlığında oluyor."

Zamanının çoğunluğunu tarla başında geçirdiğini dile getiren Açkan, "Benim evim bu bahçe olmuş. Günümü ürünlerle ilgilenerek geçiriyorum. Kendi adıma etiket bastırdım ve ürettiğim ürünlere bu etiketleri yapıştırıyorum. Vatandaşlar manavlarda alışveriş yaparken Alican’ın ürünleri yok mu? diye soru soruyorlar. Artık öyle ki örnek çiftçi haline geldim. Sonuna kadar hormonlu ürünlere karşı mücadele vermeye devam edeceğim. Arazimi genişletip daha modern bir şekilde bu işi yapacağım." şeklinde konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER