ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 15:03

İEAD: Not artışı, para politikalarının başarısını tescilledi


İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Hüseyin Bilgin, Moody’s’in not artışını, "MB politikalarının başarısı bir kez daha tescillendi." şeklinde değerlendirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmesine ilişkin açıklama yapan İEAD Başkanı Bilgin, not artışının gecikmiş bir karar olmadığını, zamanlamasını da ilginç bulmadığını ifade etti.

Not artışlarının asıl nedeninin, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ekonomisine ilişkin her zaman dile getirdikleri 2 risk unsuru olan cari açık ve mali disiplinde sağlanan iyileşme olduğuna işaret eden Bilgin, özellikle cari açıktaki iyileşmenin çokça eleştirilen Merkez Bankası politikalarının sonucu olduğunu vurguladı. Not artışının olumlu, ancak yeterli olmadığını ifade eden Hüseyin Bilgin, "Bunun ekonomiyi olumlu etkileyeceği, özellikle borçlanma maliyetlerini azaltacağı da kesin. Ekonomi büyürse, cari açık da yeniden artmaya başlar, dolayısıyla cari açıktaki iyileşmenin sürdürülememesi ihtimali önemli bir risk. Diğer yandan, kamu mali yapısındaki iyileşmenin sürdürülebilirliğine ilişkin de riskler var." ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER