ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 12:12

İDO'nun rakibi hizmete başladı

İDOnun rakibi hizmete başladı

İDO'nun ilk rakibi olan BUDO Bursa- İstanbul seferiyle yolcuları taşımaya başladı.


Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Bursa Deniz Otobüsleri İşletmesi (BUDO) ilk İstanbul seferini gerçekleştirdi. Deniz otobüsleri, yarından itibaren Bursa ile Kabataş arasında günde 2 defa karşılıklı sefer gerçekleştirecek.

Bursa Deniz Otobüsleri’nin ilk seferi öncesi Mudanya İskelesi’nde tören yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Blöf yaptığımızı zannettiler.” dedi. Kara, deniz ve hava olmak üzere her alanda ulaşımın geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe şunları kaydetti: “Ulaşım, ekonominin atar damarıdır. Bursa ile İstanbul birbirine bağımlı olan iki şehirdir. Bursa ve İstanbul Türkiye ekonomisinin yarısından fazlası ediyor. Binlerce insan yolculuk yapıyor. Bu sayı artarak devam edecek. Burada bizim hedefimiz bu ulaşımın aksamadan yapılmasıdır. BUDO'da kesintisiz ve kaliteli ulaşımın sağlanmasını hedefliyoruz. İDO bu işi yıllarca güzel bir şekilde yaptı. Özelleştirmeden sonra İDO seferlerine aksamalar oldu. Biz de bu noktada devreye girmek zorunda kaldık. Biz bu işin içine girmedikçe bu sıkıntının çözülemeyeceğini gördük. Bugün artık denizlere açılıyoruz. İstanbul ile Mudanya'yı birleştirecek olan bu seferler bizim için çok önemli. Halkımız son aylarda gelişmeler sonucunda bizden bunu talep etti. Bu taleplere sessiz kalmadık.”

 "BLÖF YAPMADIĞIMIZI GÖRDÜLER, ÇAYI DA DENİZDE 50 KURUŞTAN SATACAĞIZ"

BUDO’nun ilk kamuoyuna açıklanmasının ardından ‘Blöf yapıyorlar’ havasının oluşturulduğunu belirten Recep Altepe, “Biz hemen aradık ve bu işte ciddi olduğumuzu söyledik. Bu ulaşımı kimsenin tekeline bırakmayız. ‘Bursa Büyükşehir olarak bu çalışmanın içine girelim’ dedik ve çalışmalara başladık. Bursa Ulaşım-Toplu Taşım İşletmeciliği Sanayi ve Ticaret A.Ş (BURULAŞ) artık her alanda çalışabiliyor. Bürokratlarımız tüm dünyayı taradı. Hüdavendigar gemimizi Norveç'te bulduk. İtalya'dan da Nilüfer Hatun gemisini aldık. Yunanistan'dan Yıldırım Beyazıt ismini verdiğimiz gemiyi satın aldık. Dördüncü gemimiz ise Çanakkale'de çalışan Conkbayırı gemimizdi. Bu gemiyi de kiraladık. 4 gemi ile işe başladık. Bunlar BUDO'ya ne kadar önem verdiğimizin göstergesidir. Şu anda 2 gemimiz çalışacak. Çok daha güzel noktalara geleceğiz. Biz burada kalite ve istikrarın sağlanmasını istiyoruz. Gemilerimizdeki büfeleri BESAŞ işletecek. Çay 50 kuruş olacak. Hatta ilk haftamızda çay bedava olacak. Buraya taşınan yolcuların Bursa'ya aktarılması aksamadan yapılacak. BUDO, turizm konusunda önemli fayda sağlayacak. İstanbul'un nefes alma yeri Bursa olsun istiyoruz. BUDO, Bursalının öz malıdır. Bize büyük talep olan İstanbullular ve Bursalılar için seferlerimizi başlattık. Önümüzdeki günlerde bu seferler sıklaşacak. Biz söz verdik, yerine getirdik. Değerli hemşehrilerimizin desteğini bekliyoruz." diye konuştu.

Bursa Vali Vekili Hüseyin Demirciler de BUDO'nun Bursa için dev bir ulaşım adımı olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından BUDO ilk seferini törenle gerçekleştirdi. BUDO biletleri 18 TL, indirimli olarak da 14 TL'den satışa sunuldu. BUDO'ya internet üzerinden bilet satın alınabilecek.

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş.’nin (İDO) özelleştirilmesinin ardından hayata geçirdiği bir dizi uygulamaya karşı Bursa kamuoyunda tepkiler oluşmuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER