ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2014 Çarşamba 15:40

Hurda araçlar ekonomiye 58 milyon lira katkı sağladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, 2013 yılı içerisinde 10 bin 560 araç hurdaya ayrıldı.


Hurdaya ayrılan araçlardan 3 bin 200 tonluk malzeme tekrar kullanıldı. Bin 850 ton metal ve plastik geri kazanıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 2013 yılı içerisinde hurda araçlardan ekonomiye yaklaşık 58 milyon TL katma değer sağlandığını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü ortak veri sistemi olan ‘Ömrünü Tamamlamış Veri Sistemi’ üzerinden hurdaya ayrılan araçlar kayıt altına alınıyor.

Hurdaya ayrılan araçlar, bakanlıktan Çevre Lisansı veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden teslim yeri izni almış tesislere veriliyor. Türkiye’de Çevre ve Şehircilik il müdürlüklerinden izin almış 700 teslim noktası ve bakanlıktan lisanslı 96 geçici depolama tesisi bulunuyor.

Bakanlık verilerine göre; 2013 yılı içerisinde 10 bin 560 araç hurdaya ayrıldı. Hurdaya ayrılan araçlardan 3 bin 200 tonluk malzeme tekrar kullanıldı. Bin 850 ton metal ve plastik geri kazanıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, hurda araçlardan ekonomiye 2013 yılında, yaklaşık 58 milyon TL katma değer sağlandığını belirtti. Ömrünü tamamlamış araçlar lisanslı tesislere teslim edilerek, 'ÖTA Veri Sistemi'ne kaydediliyor.

Kayıt altına alınan araçların sahiplerine “Araç Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu” veriliyor. Aracını sisteme kaydettirmeyenler, araç kayıttan düşme ve bertaraf formunu almayanlar, aracının vergisini ödemeye devam ediyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER