ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 13:36

Hububat üretimi hız kazandı

Hububat üretimi hız kazandı


Kahramanmaraş'ta bir zamanlar çiftçilerin vazgeçilmez ürünleri arasında yer alan sarı çeltik, son yıllarda yapılan çalışmalarla tarlalardaki yerini yeniden alıyor. Kahramanmaraş Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü ile iş adamlarının girişimi sonucu Hanbey Tarım İşletmeleri'nde, saf sarı çeltik tohumu elde edilerek üretimine yeniden başlandı.

Şerefoğlu köyü Hanbey Tarım İşletmeleri'nde düzenlenen ‘Tarla Günü’ etkinliğiyle tanıtımı yapılan Maraş Sarı Çeltiği, Kahramanmaraş ve çevre illerde yetiştirilen en kaliteli ürünler arasında yer alıyor.

Tanıtım etkinliğinde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu kentteki çeltik üretimin çok eski tarihlere dayandığını söyledi. Çeltik tarımının ustalık gerektiren bir uğraşı olduğunu belirten Emiralioğlu, "Buğday, pamuk, mısır yetiştiriciliğinde usta tabiri pek kullanılmaz. Ancak, çeltik tarımı bir zanaat olduğu için burada çeltik ustaları vardır. Çeltik çiftçilerimiz 1940'lardan 80'lere kadar İslahiye, Kadirli, Silifke, Tarsus, Diyarbakır, Cizre, Silopi'ye giderek orada üretim yapmışlardır. Bu gidişle hem gittikleri bölgeye çeltik tarımını öğretmişler, hem de istihdama katkı sağlamışlardır." dedi.

Geçmişte çeltik tarımının yaygın olduğunu ancak 1980 yılından itibaren pirinç ithalatının üretimi olumsuz etkilediğini hatırlatan Emiralioğlu, "Çeltiğin yaygın ekilişinin yapıldığı yıllarda pamuk, mısır tarımı çok az yapılmaktaydı. Bir dönem ilimizde çeltik ekiliş alanı 70 bin dekar alanı bulmuştur. O yıllarda çevre illerden de işlemek üzere çeltik ilimizdeki fabrikalara gelirdi. 1980'ten sonra pirinç ithalatının teşvik edilmesi Ülkemizde ve ilimizde çeltik tarımını olumsuz etkilemiştir. Önceleri 15 adet çeltik fabrikası ve onlarca çeltik değirmenleri olan İlimizde üretimin azalmasına paralel olarak bu fabrikalar ve değirmenler faaliyetlerine son vermişler. Şu an aktif olan bir tek çeltik fabrikası kalmıştır. Unutulmaya yüz tutmuş yerel çeltik çeşidimiz sarı çeltik bu gün burada toplanmamıza vesile olan çalışmadan da anlaşılacağı gibi eski görkemli günlerine yeniden kavuşacaktır.” diye konuştu.

KİPAŞ Holding ve Hanbey Tarım İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz, 4 yıllık bir çalışmanın ardından saf sarı çeltik tohumları elde etiklerini anlattı. "Sarı Çeltik artık eskisi gibi saf olarak sofralarımızdaki yerini alacak." diyen Öksüz şöyle konuştu: “Ben çekirdekten yetişme çiftçiyim. 30 yıllık sanayiciyim ama 45 yıllıkta çiftçiyim. Tarımda arazilerin miras yoluyla parçalanması, zamanında modernizasyona gidilememesi bu alandaki gelişmemişliğin en önemli nedenleri arasında yer alıyor.”

Konuşmaların ardından etkinlik, Vali Şükrü Kocatepe’nin, unutulmaya yüz tutan sarı çeltik türünü yeniden üretimine katkı sağlayan iş adamlarına plaket vermesiyle son buldu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER