ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 12:02

HP, WebOS’un bazı haklarını LG’ye sattı


Hewlett-Packard (HP) şirketinin, kendi geliştirdiği operatör sistemi olan WebOS’un bazı haklarını LG’ye sattığı öğrenildi.

ABD’nin önde gelen teknoloji devlerinden HP'nin, Güney Koreli rakibi LG ile küçük bir ortaklığa girdiği bildirildi. Alınan bilgiye göre HP, kendi geliştirdiği operatör sistemi olan WebOS’un bazı haklarını LG’ye sattı. LG’nin basınla paylaştığı bildiride, bazı lisans haklarını aldıkları WebOS’u, kendi ürettikleri akıllı plazma televizyonlarda operatör sistemi olarak kullancağı ifade edildi. Söz konusu bildiride, WebOS’un lisans hakları için ne kadar ödendiğine dair bilgi verilmedi.

Yapılan anlaşma sayesinde LG, kendi ekibi ile WebOS’un geliştirilmesinde rol alabilecek. LG’nin CEO’su Skott Ahn’ın yaptığı açıklamada, mobil internet kullanıcılarını rahat ettirme konusunda, şirketin sahip olduğu tecrübeleri yapılan anlaşma ile faydalı bir şekilde kullanma imkanı bulduğunu söyledi. Öte yandan HP, ürettiği cihazlarda WebOS ile Android sistemlerini kullanmaya devam edeceği aktarıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER