ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 16:19

Hızlı tren için imza kampanyası başlatıldı


Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), "EXPO’ya Hızlı Trenle Gelin" sloganıyla internet sitesi üzerinden imza kampanyası başlattı. Antalya’nın 100 yıllık hayali olan demiryolu ağına bağlanması için gerçekleştirilen kampanyada, ilk imzaları ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Meclis Başkanı Ali Rıza Akıncı, yönetim kurulu ve meclis üyeleri ile basın mensupları attı.

ATSO’nun 4 Mayıs 2013’te gerçekleşecek seçimleri öncesindeki son meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda hızlı trenle ilgili kampanyada ilk imzalar da atıldı. Geçen yıl Konya’nın hızlı tren ağına bağlandığını, Afyonkarahisar’ın da gelecek yıl ağa bağlanacağını hatırlatan Budak, "2016’da Bursa, Balıkesir, İzmir, Sivas yapılacak. Antalya’ya hızlı trenin 2023’te gelmesi öngörüldü. Antalya 2016 yılında olimpiyatlar, dünya futbol şampiyonasının ardından dünyanın en büyük organizasyonlarından birisi olan botanik EXPO’ya ev sahipliği yapacaktır. Dünyada EXPO organizasyonlarının yapıldığı şehirlerde önemli yatırımlar 7-8 yıl erkene alınmaktadır. Biz, Antalya için de benzer bir çaba görmeyi arzu ediyoruz. Hükümet bu konuyu gündemine alırsa, bir yılda planlama ve ihale yapılır. İki yılda da bu iş olur. Türkiye artık bunu yapacak güçtedir." diye konuştu.

Bu nedenle, "EXPO’ya Hızlı Trenle Gelin!” sloganıyla imza kampanyası başlattıklarını anlatan Budak, kampanyanın Isparta, Burdur Denizli, Konya gibi çevre illere de yaygınlaştırılacağını belirterek, tüm Antalyalılara 'Hızlı tren için imzalayın' çağrısında bulundu. Hızlı trenin 2016’ya yetiştirilemeyeceği, yapılamayacağı yönünde bir düşüncenin asla olmaması gerektiğini belirten ATSO Başkanı Budak, "Konya’ya geldi. Afyon’a geliyor, 2016’da Denizli ve İzmir’e gidiyor ve biz de 2016’da Antalya’ya hızlı trenin gelmesini sağlayabiliriz. Eğer bugün karar verilirse hızlı tren 2 yıl içinde Antalya’ya getirilir. Bu kampanyaya tüm Antalyalıların, hatta Isparta, Burdur, Konya, Denizli ve Afyon gibi çevre illerimizin insanları destek vermek zorundalar." dedi.

Budak, hızlı trenin Antalya’ya gelmesi halinde, şehir ekonomisinin yüzde 7 seviyesinde büyüyeceğini vurgularken kampanya, ATSO’nun internet sitesi üzerinden de imzaya açıldı. "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı’na" başlıklı mektubun bulunduğu kampanyada isim, meslek, şehir, e-mail ve güvenlik kodu girildikten sonra direk Başbakanlığın mailine gönderilebiliyor. Kampanya ile 1 milyon imza toplanması hedefleniyor.

VEDA KONUŞMALARI

Öte yandan ATSO seçimleri öncesindeki son meclis toplantısı veda konuşmalarıyla geçti. Meclis Başkanı Ali Rıza Akıncı, meclis üyeleri ve ATSO personelinden hem birbirlerine hem de kendisine 4 yıllık hizmet süreci içindeki haklarını helal etmelerini istedi. Akıncı, seçimlerin centilmence, odanın kalitesi ve kariyerine uygun şekilde yapılmasını diledi. ATSO Başkanı Çetin Osman Budak ise "Hepimizin bir sonrakilere bu bayrağı teslim edeceği, Antalya’ya örnek bir seçim olacak inşallah." temennisinde bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER