ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ocak 2013 Pazar 18:34

Hırvatistan ile mutabakat sağlandı


Rus gazını Karadeniz’in altından geçerek Avrupa’ya taşıyacak Güney Akım Gaz Boru Hattı’nın Hırvatistan uzantısını inşa edecek ortak girişim, 2013 yılının ikinci yarısında kurulacak.

Gazprom’dan yapılan açıklamaya göre, Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller başkanlığındaki Rus heyeti, 17 Ocak’ta Hırvatistan’ı ziyaret etti. Ziyarette Rus heyeti, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Ivo Josipovic ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Vesna Pusic ile görüşmelerde bulundu.

Görüşmelerde, Rusya’dan Hırvatistan’a yönelik doğalgaz tedarikine yeniden başlanması, doğalgaz çevrimli elektrik santrallerinin kurulması ve doğalgazın kara ve deniz araçlarında yakıt olarak kullanılması olasılıkları ele alındı. Ayrıca, Gazprom’un Hırvatistan’daki jeolojik araştırma ve üretim projelerine katılımı da görüşüldü.

Ziyarette Gazprom ve Plinacro Güney Akım projesinin 2013-2016 döneminde Hırvatistan’da nasıl hayata geçirileceğine ilişkin bir eylem planı hazırlandı. Belgede, Güney Akım’ın Hırvatistan uzantısının inşası için 2013 yılının ikinci yarısında ortak bir şirket kurulması öngörülüyor.

    HÜKÜMETLER ARASI ANLAŞMA 2011’DE İMZALANDI

    Gazprom’un Hırvatistan’a yönelik doğalgaz tedariki 1978 yılında başladı. 1992 yılında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma uyarınca, 2010 yılının sonuna kadar Hırvatistan’a yılda 1,2 milyar metreküp doğalgaz tedarik edildi. Gazprom, doğalgaz ihracat hatlarının çeşitlendirilmesi amacıyla Karadeniz altından ilerleyerek Orta ve Güney Avrupa ülkelerine doğalgaz tedarik edecek olan Güney Akım projesini hayata geçiriyor. 2010 yılı Mart ayında Rusya ve Hırvatistan arasında Hırvatistan’ın Güney Akım projesine katılımını öngören Hükümetlerarası Anlaşma, 2011 yılı Kasım ayında ise Ulusal Fizibilite Çalışması imzalandı.

    Güney Akım projesinin Hırvatistan’da hayata geçirilebilmesi için, Gazprom ile yetkili Hırvat şirketi Plinacro halen ortak bir şirket kurma ve doğalgaz iletim kolunun tasarımına ilişkin belgeleri hazırlama sürecinde bulunuyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER