ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2013 Pazartesi 15:35

Hindistan'dan Orta Asya'daki enerji kaynaklarına ilgi

Hindistandan Orta Asyadaki enerji kaynaklarına ilgi


Asya'nın üçüncü büyük ekonomisi Hindistan, artan enerji ihtiyacını karşılamak için alternatif kaynak arayışını sürdürüyor. Yeni Delhi hükümeti, bu nedenle Kazakistan’a yeni enerji hattı teklifinde bulundu.
Hindistan basınında yer alan haberlere göre, geçtiğimiz günlerde Kazakistan Dışişleri Bakanı Erlan İdrisov Hindistan’ı ziyaret etti. Kazak bakan, Hindistan Dışişleri Bakanı Salman Hurşid ile bir araya geldi. Görüşmelerde, Kazakistan’a enerji boru hattı teklifi sunuldu. Proje üzerinde henüz bir çalışma başlatılmazken, konunun gelecek dönemde yapılacak ikili görüşmelerde tekrar ele alınması kararlaştırıldı.

Yeni hattın bin 500 kilometre uzunluğunda olacağı ve Kazakistan’ın İpek Yolu üzerinde bulunan ve bugün petrol rafineleri ile ünlü olan Çimkent’ten başlayacağı belirtildi. Yeni projenin Kazakistan’dan sonra Özbekistan üzerinden Hindistan’a kadar ulaştırılması hedefleniyor.

Hindistan, Orta Asya enerji kaynaklarına ulaşmanın yollarını hızlandırma gayreti içerisine girdi. Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattına ortak olan Hindistan yönetimi, daha sonra Rusya’nın da dahil edilmesi beklenen yeni projeyle Orta Asya’nın diğer ülkeleri Kazakistan ve Özbekistan enerjisine de talip olmak istiyor.

Kazak petrolünün yeni hatla Hindistan’a ulaştırılması da önümüzdeki dönemin en önemli konularının birini teşkil edecek. Kazakistan’ın Kaşagan petrol yatağı ile de ilgilenen Hindistan, bu bölgede faaliyet gösteren Amerikan şirketinin hisselerini satın alarak 5-6 milyar dolarlık yatırım yapmak istiyor.

Hintli Bakan Salman Hurşid’in, gelecek aylarda Kazakistan’ın Almatı ve Astana kentlerinde temaslarda bulunması bekleniyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER