ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 08:13

Hindistan’da ekonomik büyüme yavaşlıyor


Hindistan İstatistik ve Mali Program Uygulamaları Bakanlığı verilerine göre Hindistan’ın geçtiğimiz yıl son çeyreğindeki büyümesi yüzde 4,7 olarak gerçekleşerek beklenin altına düştü.

Bakanlığın verilerine göre 2012 yılının aynı döneminde yüzde 4,5 olan büyüme, 2013 için yüzde 4,8 olarak bekleniyordu. Asya’nın 3. büyük ekonomisi olan Hindistan’da yıllık büyüme oranı böylece art arda beşinci defa yüzde 5’in altında gerçekleşti. Uzmanlar, büyümedeki bu yavaşlamayı yüksek enflasyon, zayıf para birimi ve azalan dış yatırıma bağlıyor.

Üretim sektöründe önceki yıla oranla yüzde 1,9’luk bir düşüş göze çarparken, sanayinin hala ülkenin en büyük istihdam sağlayıcısı olduğu raporda bildirildi. Ekonomideki yavaşlamaya rağmen ülkede otelcilik, ulaşım ve tarım sektöründe ise büyümenin devam ettiği açıklandı.

2012 yılında Hindistan’ın yıllık ekonomik büyümesi yüzde 8 seviyelerini görürken ekonomistler ülkenin her yıl bünyesine eklenen yeni 13 milyon iş gücüne istihdam sağlamak için en az o kadar büyümesi gerektiğinin altını çiziyor. Resmi rakamlara göre 1,2 milyarı aşan nüfusa sahip Hindistan nüfusunun yarısı 25 yaşın altında.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER