ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Aralık 2014 Pazar 11:51

Hiç kimse barajların arkasına sığınmasın

Hiç kimse barajların arkasına sığınmasın

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "AK Parti 2002 seçimlerinde birçok partiyi barajın altına gömdü. Hiç kimse barajların arkasına sığınmasın" dedi.


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "AK Parti 2002 seçimlerinde birçok partiyi barajın altına gömdü. Hiç kimse barajların arkasına sığınmasın" dedi.

Bingöl'de temaslarını sürdüren Bakan Yılmaz, partisince Kültür Merkezi'nde düzenlen Solhan İlçesi 5. Olağan Kongresi'ne katıldı.

Kongrede konuşan Yılmaz, AK Parti'nin yüzde 10'luk baraja rağmen tek başına iktidara geldiğini söyledi. Bakan Yılmaz, son günlerde seçim barajından bahsedildiğini anımsatarak, şöyle dedi:

"Bizim parçası olduğumuz bu parti, farklı bir parti, istisnai bir parti. Bunun çok iyi idrak edilmesi lazım. 2001 yılındaki krizden sonra vatandaşımız adeta sessiz bir devrim yaptı. Sandıklarda bir devrim yaptı. O gün mecliste hangi parti varsa hepsini barajın altına gömdü ve AK Parti iktidara geldi. Bu ara seçim barajından da bahsediliyor biliyorsunuz. Hiç kimse barajların arkasına sığınmasın. Biz bu seçim barajını getirmedik. Bütün partilere nasılsa bu baraj bize de öyleydi. Biz bir buçuk sene bile geçmeden bu barajı çok rahat bir şekilde aştığımız gibi iktidara da tek başımıza geldik. Demek ki oluyormuş. Demek ki halkın gözüne girince, halkın teveccühünü kazanınca oluyormuş."

"İktidara gelmek güzel, kalmak daha güzel"

"İktidara gelmek güzel ama iktidarda kalmak daha güzel" diyen Yılmaz, iktidara gelmenin ve iktidarda kalmanın zor iş olduğunu ifade etti.

 İktidarın insanı yıprattığını ve herkesin eleştirdiğine vurgu yapan Yılmaz, "Herkes onlardan bir şeyler bekler. Güzel bir şey olmadığı zaman herkes onlara küser, darılır. İktidarda kalmak çok kolay bir şey değildir. AK Parti'nin ikinci istisnai başarısı budur. Üç genel seçim yaşadı ve her birinde oyunu artırarak bugünlere geldi. Bu da dünyada eşine az rastlanır bir başarıdır. Cumhuriyet tarihinde, demokratik dönemde böyle bir örnek yoktur. İktidarlarına devam eden partiler var ama oy oranları düşer. Biz iktidardayken oyumuzu arttıran bir parti olduk. Yüzde 34-35'lerle başladık işte yüzde 50'lere yakın bir noktaya ulaştık. Bu da gerçekten istisnai bir başarıdır" diye konuştu.

Siyasi partilerin millet ile devlet arasında ilişkiyi kuran bir yapı olduğunu belirten Yılmaz, "Milletten aldığı güç ile devleti yönetmeye talip olan bir yapıdır siyasi partiler. Bizden önce de birçok parti gelip geçti. Sizlerden oy aldılar. Halktan oy aldılar ama Ankara’ya gidince halkı unuttular. Ankara’nın havasına kapıldılar. Halkın taleplerinde beklentilerinde koptular. Halkın değerlerinde koptular ve kısa bir süre sonra yıpranıp halkın gözünde düştüler. AK Parti'nin en büyük başarısı devlet ile milletin yakınlaşmasıdır ve milleti her şeyin üstüne koymasıdır" ifadelerini kullandı.

Yılmaz, yapılan hizmetlerin hayatın her alanında görüldüğüne işaret ederek, şunları kaydetti:

"AK Parti, 2001 yılında kuruldu. O dönemde bir parti kuruldu ve bu parti 2002 Kasım seçimlerinde daha kurulmasının üzerinden bir buçuk sene geçmeden iktidara geldi. Üstelik de tek başına iktidara geldi. Koalisyon da değil. Dünya tarihinde böyle bir hadise var mı ben bilmiyorum. Varsa da çok istisnai bir durumdur. AK Parti gerçekten çok istisnai bir partidir. Kuruldu daha bir buçuk sene geçmeden bir seçime girdi, girdiği seçimde genel başkanı yasaklıydı, milletvekili adayı olamıyordu ve o durumda AK Parti vatandaşımızın oyunu aldı. Tek başına iktidara geldi. Demek ki biz sıradan bir partide görev yapmıyoruz."

Yılmaz, AK Parti'nin borç batağında olan, bütçesi faize giden, memuruna bile maaş verip vermediği sorgulanan bir devleti devraldığını kaydetti.

Yılmaz konuşmasını şöyle sonlandırdı:

"Bugün dünyanın başarı örneği olarak gösterilen bir ülke haline geldik. AK Parti iktidara geldiği zaman ülkemizin bütün ekonomik üretimi 230 milyar dolardı. Geçen sene bu rakam 820 milyar dolara ulaştı. Neredeyse 4 kat ekonomimizi büyüttük. Ekonomisi büyük olmayan ülkenin dünyada itibarı olur mu? Sözünü geçirebilir mi? Halkına hizmet edebilir mi? Çok şükür AK Parti bunu başardı. Ekonomiyi iyi yönetti, geçmişte kriz üstüne kriz yaşayan bir ülkeden şimdi istikrarlı, güvenilir olduğu, yatırımların olduğu, ihracatın olduğu bir ülkeye ulaştık."

Tek listeyle seçime giren AK Parti Solhan İlçe Başkanı Nihat Doğu, yeniden başkanlığa seçildi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER